Katar ilk açık deniz karakol gemisini teslim aldı

Katar Donanması envanterini farklı ülkeler aracılığı ile güçlendirmeye devam ediyor.

İtalyan şirket Fincantieri tarafından Muggiano Tersanesi’nde Katar Donanması’na teslim edilen Musherib Sınıfı Açık Deniz Karakol Gemisi (OPV) Sheraouh Q61’in yakın bir zaman içerisinde Katar’a hareket etmesi bekleniyor. Teslim törenine Katar’ın İtalya Büyükelçisi Khalid bin Yousef Al-Sada, Katar Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı ve Filo Komutanı Kurmay Tuğgeneral Abdulla Al Mazroey ve İtalyan Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Giuseppe Abbamonte katılım gösterdi.

Katar Donanması ile 4 milyar avroluk anlaşma imzalayan Fincantieri firması, 2 adet Açık Deniz Devriye Gemisi (OPV), 1 adet amfibi gemisi (LDP) ve 2 korvet üretecek. OPV’lerden ikincisinin de bu yıl içerisinde teslim edilmesi planlanıyor.

Nisan 2021’de Musherib Sınıfı Açık Deniz Devriye Gemisi (OPV) Musherib Q61’in deniz testleri başlanmıştı. Musherib sınıfı açık deniz devriye gemileri 63 metre uzunluğunda ve 30/15 knot hıza sahiptir. 38 personel ile görev alacak geminin menzili 1500 nm tam yük deplasman tonajı bulunmaktadır. 

Bünyesinde bulundurduğu 8 adet VL MICA hava savunma füzesi, 4 adet Exocet Block 3 gemisavar füzesi, 1 adet 76 mm Super Rapid top ve 2 adet Hitrole uzaktan komutalı silah kulesi ile Musherib OPV’lerin muadillerine göre daha güçlü bir yapısı olduğu biliniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.