Katmerciler’den Kenya’ya Hızır TTZA ihracatı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/29gGkoYEn6szldSzNx2heo” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Türk savunma sanayii şirketleri tarafından geliştirilen zırhlı araçlar, Afrika’nın güvenliğini sağlıyor.

Türkiye’nin önemli askerî zırhlı araç üreticilerinden biri olan Katmerciler, Kenya Savunma Bakanlığı tarafından açılan zırhlı araç ihalesini kazanarak Kenya’ya 118 adet Hızır 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) ihracatı gerçekleştirdi.

Katmerciler tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, “12.03.2021 tarihli özel durum açıklaması ile kamuoyuna duyurmuş olduğumuz ve Kenya Savunma Bakanlığı tarafından açılan 118 adet zırhlı araç alım ihalesinin şirketimiz uhdesinde kaldığı tarafımıza bildirilmiştir. İhaleye ilişkin imza, teminat mektubu ve kredilendirme vb. prosedürler devam etmekte olup süreç tamamlandığında ihale bedeli netleştirilerek kamuoyuna gerekli açıklama yapılacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci yaptığı açıklamada, savunma sanayiine yönelik projelerin uzun soluklu olduğunu ve Kenya’ya yönelik çalışmaların yaklaşık 2 yıldır sürdüğünü söyledi.

Hızır 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç’ın bütün Afrika’da kabul gördüğünü dile getiren Katmerci, Afrika pazarındaki genişlemelerinin devam ettiğini belirtti.

Geçen Ocak ayında Kenya Savunma Kuvvetleri Sözcüsü yaptığı bir açıklamada, sınırların korunması ve terör örgütü Eş-Şebab’la etkin mücadele için Katmerciler tarafından üretilen Hızır TTZA alacaklarını dile getirmişti.

Bu gelişmeyle Kenya, Katmerciler tarafından zırhlı araç ihracatı gerçekleştirilen 3’üncü ülke oldu.

Hızır 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç

Türkiye’nin önemli askerî zırhlı araç üreticilerinden biri olan Katmerciler tarafından üretilen Hızır, kırsal ve kentsel alanlardaki yoğun çatışma koşullarında yüksek performans gösterecek şekilde optimize edilerek ve 9 personel kapasiteli olarak tasarlanan 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) olarak biliniyor.

Yüksek balistik ve mayın koruma seviyesine sahip olan Hızır TTZA, komuta kontrol aracı, KBRN aracı, silah taşıyıcı araç (çeşitli silah sistemlerinin kolay entegrasyonu), ambulans aracı, sınır güvenliği aracı, keşif aracı olarak çeşitli konfigürasyonlar için çok yönlü, düşük maliyetli ve kolay bakım sağlayan bir platform araç görevini ifa edebiliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.