Kırgızistan-Tacikistan gerginliğinin ardından ölü sayısı artıyor

Kırgızistan tarafından yapılan açıklamaya göre Tacikistan ile ateşkesin kabul edilmesinin ardından, iki ülke arasında yaşanan çatışmalardaki ölü sayısının 13’e yükseldiği aktarıldı. 

The Defense Post sitesinde yer alan haberde, yıllardır iki ülke arasında yaşanan çatışmalardan en şiddetlisine şahitlik edildiği ve ölenler arasında 2008 doğumlu bir kız çocuğunun da bulunduğu belirtildi. Perşembe günü başlayan çatışmaların ilerleyen saatlerinde Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklama ile ateşkes ilan edilmişti. Çatışmaların başladığı gün Özbekistan da meseleye dahil olarak arabuluculuk teklifinde bulunmuştu.

Gece boyunca yoğun olmayan çatışmalar devam etti ve sonunda Tacikistan bugün ateşkesi kabul etti. Tacikistan tarafından yapılan açıklamada iki ülkenin, silahlı çatışmayı sona erdirmek ve askerleri kalıcı konuşlanma bölgelerine geri çekmek üzerinde karşılıklı olarak anlaştığı bildirildi.

Tacikistan ve Kırgızistan sınırları, Sovyet rejimi döneminde belirlendiğinde, pek çok coğrafyada olduğu gibi sorunlara yol açabilecek şekilde ayarlandı. Çeşitli nufüs politikaları ile bölgedeki demografik yapı sorunlara sebep olabilecek şekilde temellendi. Tacikistan, Özbekistan ve Kırgızistan Fergana Vadisi’ni paylaşıyor ve bu üç ülke arasında anlaşmazlıklar, Sovyet döneminde belirlenen sınırlardan kaynaklanıyor. 

Tacikistan ve Kırgızistan arasında son yaşanan gerginlik su meselesi yüzünden cereyan etti. Köktaş (Kok-Tash) köyü yakınlarında bulunan bir su temin tesisinin etrafında başlayan çatışmalarda, çok sayıda yaralının olduğu kaydedildi. Edinilen bilgilere göre 800’den fazla Kırgız, çatışma yaşanan birkaç köyden tahliye edildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.