‘’Koca Yusuflar’’ Türk mühendislerin elinde yenileniyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taktik ve lojistik kabiliyetlerini artıran, ‘’Koca Yusuf’’ ya da ‘’Uçan Kale’’ olarak bilinen A400M nakliye uçaklarının ‘’retrofit’’ denilen versiyon yükseltme işlemleri Kayseri 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğünde gerçekleştiriliyor.

TRT’nin haberine göre, A400M nakliye uçaklarının hafif ve ağır bakımları, Airbus tesisleri dışında sadece Kayseri’de gerçekleştirilebiliyor. Türkiye aynı zamanda A400M’lere retrofit (bakım-onarım-iyileştirme) işlemini Airbus dışında uygulayabilen tek ülke konumunda.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan 2. Hava Bakım Fabrika Müdürü Hava Tuğgeneral Haldun Taşan, fabrikada pervaneli büyük uçakların bakım çalışmalarının yapıldığını söyledi. Taşan, Airbus ile çalışarak dünya standartları konusunda önemli aşamalar sağlandığını kaydederken, dünya havacılık bakım ve onarım sektöründe Türkiye’nin tanınırlığının yükseltildiği ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlandığını ifade etti. 

Taşan ayrıca, Türkiye’nin A400M uçağının üretim ortaklarından birisi olduğunu belirterek ‘’2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü A400M bakımları konusunda çok geniş kabiliyetlere sahiptir. Dünyada Airbus tesisi dışında ağır bakımların yapıldığı sadece biz varız. Tek tesisiz. Bunun yanında Airbus ile görüşmelerimiz devam ediyor. Uçakların güncel konfigürasyona ulaşması için gerçekleştirilen retrofit faaliyetleri de Kayseri tesislerinde yapılmaktadır. Önümüzde 8 uçağımız daha var, toplam 8 uçak yapacağız. Almanya, Fransa gibi ülkelere de açığız, onların retrofit isteklerini de karşılayabilecek durumdayız.’’ sözlerini kaydetti.  

Taşan, başka uçaklarda da benzer kaliteyi diğer ülkelere sunmak için çalıştıklarını, bu kapsamda Avrupa ile görüşmeler yürüttüklerini aktardı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.