Kötü komşu ev sahibi yaptı: CATS

Türkiye’nin NATO müttefiki Kanada, Türkiye’ye insansız hava aracı (İHA) üretimi için teknoloji ihracı iznini iptal etti.

Kanada, Türkiye’nin ürettiği İHA’ların Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda Azerbaycan ordusu tarafından Ermenistan’a karşı kullanıldığı haberlerinin ardından bu durumu araştırmak için ihracata ekim ayında ara vermişti.

BBC News’in haberine göre Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau, Türkiye’de üretilen İHA ve SİHA’ların Dağlık Karabağ’da kullanıldığının tespit edilmesi üzerine ihracat izninin iptal edildiğini açıkladı.

Garneau, “Teknolojinin bu şekilde kullanımı Kanada’nın dış politikasıyla da Türkiye’nin verdiği son kullanıcı taahhütleriyle de uyuşmamaktadır.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hafta başında Garnau ile görüşmüş ve ihracat kısıtlamaları konusunda Kanada’nın tutumundan duyulan rahatsızlığı ileterek bu durumun gözden geçirilmesini istemişti.

Türkiye’nin Ottawa Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “NATO müttefiklerimizin yapıcı olmayan, ikili ilişkilerimizin kötü etkilenmesine ve ittifak dayanışmasının zarar görmesine yol açacak adımlardan kaçınmalarını bekleriz.” dedi.

Kanadalı L3Harris Wescam şirketi, Türkiye’ye insansız hava araçlarında kullanılan görüntüleme ve hedef alma sistemlerini satıyordu.

Kanada, Türk SİHA’larının Libya’da da kullanıldığını ve bunun Birleşmiş Milletler’in ambargosunun ihlali olduğunu belirtmişti.

Kanada daha önce de Türkiye’nin Suriye’deki operasyonları nedeniyle ekim 2019’da ihracat izinlerini askıya almış, Mayıs 2020’de izinler tekrar verilmişti.

Ambargoya yerli cevap: ASELSAN CATS

Kanada’nın müttefiklik değerlerinden uzak bu tutumu karşısında cevap Türk savunma sanayiinden geldi.

Yakın bir zaman önce seri üretime geçen CATS kameraları artık Bayraktar TB2 ve ANKA gibi platformlarda kullanılıyor.

Ambargolar karşısında alınan önlemlerin ve atılan yerlileşme adımlarının en önemli örneklerinden olan ASELSAN üretimi CATS kameraları; insansız hava araçları (İHA), helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı hava platformları için geliştirilmiş olan, yüksek performanslı bir elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi olarak değerlendiriliyor.

Akdeniz’de, Adalar Denizi’nde, Suriye’de, Libya’da ve Dağlık Karabağ’da verilen haklı mücadelelerin sonucunda bir yıldırma politikası olarak tasarlanan bu ambargolar karşısında Türk savunma sanayiinin attığı adımlar da takdir görmeye devam ediyor.

Sanayii ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Türk savunma sanayiinin attığı adımları ve yaptırımlara verdiği cevapları yakından takip ediyor.

Sanayii ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank resmî Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Şöyle bir baktım, bu haberi görüp mutluluktan uçan baya kişi var. Yazık! Sevinçleri kursaklarında kalsın diye söyleyeyim: Türkiye’nin Kanada’dan ithal ettiği herhangi bir SİHA parçası yok. SİHA’lara faydalı yük olarak takılan kameralar vardı, onu da artık ASELSAN üretiyor.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın ardından bir diğer açıklama da ASELSAN’dan geldi. 

Türk savunma sanayiinin öncü şirketi ASELSAN resmi sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda, Türk milletinin hizmetinde olduklarını vurguladı.

ASELSAN resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Türkiye’nin ASELSAN’ı olarak yerli ve milli elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemimiz CATS ile milletimizin hizmetindeyiz.” ifadelerine yer verildi. 

Bütün bu ambargolar ise Türk savunma sanayiinin daha da gelişeceğine işaret ediyor. Kanada’nın uygulamış olduğu yaptırımın ASELSAN’ı harekete geçirmesi ve CATS’in artık SİHA’larımızda kullanılmaya başlanması büyük ve önemli bir adım. Ambargolar yerli üretimin önemini gözler önüne seriyor ve Türk savunma sanayii her zaman daha iyisini yapmak için çalışıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.