Kuzey Kore, AWACS teknolojisi mi geliştiriyor?

Kuzey Kore’nin IL-76 nakliye uçağını havadan erken uyarı ve kontrol sistemine (AWACS) dönüştürdüğüne dair uydu görüntüleri bulunuyor!

Gözlemler, Pyongyang Uluslararası Havalimanı’nda Kuzey Kore’ye ait bir IL-76 nakliye uçağının modifikasyonuna işaret ediyor. Bu modifikasyon, uçağın AWACS veya havadan erken uyarı (AEW) uçağına dönüştürülmesini mümkün kılabilir.

Eveleth, IL-76 uçağının halihazırda Rusya tarafından AWACS ve AEW işlevleri için birincil platform olarak kullanıldığını belirtiyor. Ruslar bu platformu füze testlerini uzaktan gözlemlemek için de kullanıyor. kk awacs1

Bu gözlemlere rağmen şu anda Rusya’nın bu gelişmiş teknolojiyi Kuzey Kore’ye aktardığına dair doğrudan bir kanıt bulunmuyor. Böyle bir gelişme, eğer doğrulanırsa, Kuzey Kore’nin radar yeteneklerinde önemli bir sıçramanın sinyali olabilir.

Eveleth, radar teknolojileri alanındaki mevcut durum göz önüne alındığında, Kuzey Kore için AWACS teknolojisine yatırım yapmanın önemli bir çaba olacağını belirtiyor.

IL-76’nın, Kuzey Kore’nin sınırlı nakliye filosunda kritik bir role sahip olması, bu modifikasyona verilen önemi ve önceliği gösteriyor.

Kuzey Kore’nin AWACS’e Geçmesi Ne Anlama Geliyor? 

Kuzey Kore’nin bir AWACS teknolojisine sahip olması, bölgedeki güvenlik dengelerini önemli ölçüde etkileyebilir. AWACS uçakları; düşman uçaklarını, gemilerini ve füzelerini çok uzak mesafelerden tespit ve takip etme yeteneğine sahiptir. Bu, Kuzey Kore’nin hava savunmasını güçlendirmesine ve olası bir saldırıya karşı daha hazırlıklı olmasına yardımcı olabilir.

Ancak, Kuzey Kore’nin bir AWACS jeti geliştirmesi, bölgesel gerilimleri de artırabilir. Kuzey Kore’nin Güney Kore ve Japonya gibi komşuları söz konusu gelişmeyi bir tehdit olarak değerlendirebilir.

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.