Kuzey Kore, kritik Güney Kore-ABD görüşmesinin ardından ikinci bir balistik füze testi daha gerçekleştirdi!

Kuzey Kore, kritik Güney Kore-ABD görüşmesinin ardından ikinci bir balistik füze testi daha gerçekleştirdi!

Kuzey Kore, pazartesi günü geliştirdiği en yeni balistik füze olan Hwasong-18 kıtalararası balistik füzesinin (ICBM) testini gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz pazar günü Güney Kore Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang yakınındaki bir bölgeden saat 22.38 sıralarında bir balistik füze ateşlendiğini ve Japon Denizi’ne düşmeden önce 570 kilometre boyunca uçuş yaptığını açıklamıştı.

Kuzey Kore test 4

Japonya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin pazar günü gerçekleştirilen testin ardından pazartesi günü erken saatlerde başka bir balistik füze testi gerçekleştirdiği duyuruldu.

Açıklamada, pazartesi günü sabah 8.24’te Kuzey Kore’nin Japon Denizi’ne bir ICBM ateşlediği belirtildi. Füzenin denize düşmeden önce 6.000 km irtifaya çıktığı ve 1.000 km boyunca uçarak Okushiri Adası’nın 410 kilometre kuzeybatısında sabah 9.37’de Japon Denizi’ne düştüğü ifade edildi.

Kuzey Kore test 5

Japonya Savunma Bakan Yardımcısı Shingo Miyake, testle ilgili düzenlediği basın toplantısında, füzenin uçuş yörüngesinden elde edilen hesaplamalara ve savaş başlığının ağırlığı gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak fırlatılan kıtalar arası balistik füzenin 15.000 kilometreden fazla menzile sahip olup ABD’nin herhangi bir noktasını vurabilecek kapasitede olabileceğini söyledi.

Kuzey Kore tarafından gerçekleştirilen balistik füze testleri, Amerikalı ve Güney Koreli yetkililer arasında hafta sonu Washington’da yapılan, nükleer caydırıcılık ve acil durum stratejilerini güncelleme ve nükleer operasyon senaryolarını yapılacak tatbikatlara dahil etme planları üzerinde anlaşmaya vardıkları üst düzey ikili güvenlik görüşmelerinin ardından gerçekleştirildi.

Kuzey Kore test 1

Kuzey Kore’nin füze testleri, Güney Kore ve Japonya kamuoyunda eylem çağrılarına yol açtı. Güney Kore Ulusal Güvenlik Konseyi, bir bildiri yayınladı ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Seok-yeol’un, Kuzey Kore’nin Güney Kore’ye yönelik her türlü provokasyonuna derhal ve ezici bir yanıt verilmesi emrini verdiği belirtildi.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.