Kuzey Kore’nin 3 füze denemesiyle Japonya’da alarm verildi

Bütün uyarılarına rağmen füze ateşlemeye devam eden Kuzey Kore, bölgedeki gerginliği artırmayı sürdürüyor.

Japonya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada fırlatılan füzelerden ilkinin, Japonya üzerinden geçerek Pasifik’e düştüğü ifade edildi. Ancak Bakanlık yeni açıklamasında bu bilgiyi geri çekti. Radardan kaybolduğu ve Japonya üzerinden geçmediği iddia edilen füzenin Japon Denizi’ne (Doğu Denizi) düştüğü tahmin ediliyor.

Japon devlet televizyonu NHK’nın yaptığı habere göre Kuzey Kore, füzeleri yerel saatle 07.51, 08.41 ve 08.51’de fırlattığı ve füzeler Japon Denizi’ne (Doğu Denizi) düştü.

Kuzey Kore’nin fırlattığı füzelerin Japonya’ya doğru yaklaştığının fark edilmesinin ardından Yamagata, Niigata ve Miyagi eyaletlerindeki “J-Alert” erken uyarı sisteminden halkın binalarda kalması yönünde uyarı yapıldı.

Japon Başbakan Kişida Fumio, konuya ilişkin yaptığı açıklamada Kuzey Kore’nin füze denemelerinin “tahammül edilemez” olduğunu söyleyerek sert bir eleştiride bulundu.

İlk fırlatılan füzenin kıtalararası balistik tip füze olduğunun tahmin edildiğini söyleyen Kişida; Kuzey Kore’ye gözdağı vermek için ABD ve Güney Kore ile iş birliği sürecinin devam edeceğine dikkat çekti.

Japonya Savunma Bakanı Hamada Yasukazu, ilk füzenin radardan neden kaybolduğunun araştırıldığını söyledi. Japonya Sahil Güvenliği (KAIHO) de ilk füze denemesinin ardından Kuzey Kore’nin iki füze daha fırlattığını açıkladı. Diğer iki füzenin Japon Denizine (Doğu Denizi) düştüğü kaydedildi.

Kuzey Kore en son, Eylül ayında ve Ekim ayının başında füze denemesinde bulunmuş; füzeler Japonya üzerinden geçerek Pasifik Okyanusu’na düşmüştü.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.