LAÇİN Güdüm Kiti IDEF’e damgasını vurdu

Türk savunma sanayiinin öncü kurumlarından olan Roketsan tarafından hayata getirilen Laçin Güdüm Kiti, IDEF’in göz bebeklerinden biri oldu.

Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlığa sahip LAÇİN, man-in-the-loop prensibine göre çalışıyor.

IDEF öncesi savunma sanayii basınıyla bir araya gelen Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Yiğit, LAÇİN Güdüm Kitinin sığınak delici versiyonları için de çalışmalar icra edileceğini söyledi.

Roketsan’ın TEBER, MK-81 ve MK-82 genel maksat bombalarının vuruş kabiliyetinin artırılması amacıyla tasarladığı TEBER lazer güdüm kitinin gelişmiş versiyonu olan LAÇİN güdüm kiti, man-in-the-loop prensibine göre manevra yapabilecek. LAÇİN güdüm kiti pilotlara böylece son ana kadar manevra kabiliyeti sağlayacak. Bu sayede sığınak ve mağaralara karşı yapılan atışlarda son dakikaya kadar pilot kontrolde olacak.

LAÇİN Güdüm Kiti

LAÇİN, sabit ve hareketli hedeflere karşı etkinlik sağlamak üzere uçaktan atılan, pilotun veribağı, görüntüleyici kızılötesi/TV arayıcı başlık ve L-POD aracılığı ile döngüde olduğu, MK-82 genel maksat bombaları ile uyumlu bir güdüm kiti olarak tanımlanıyor. Genel Maksat Bombalarını Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB), Küresel Konumlama Sistemi (KKS) ve Kızılötesi/TV Arayıcı Başlığı kullanarak akıllı bir silah sistemi haline getiriliyor.

L-POD ise, Kızılötesi/TV Arayıcı Başlık tarafından üretilmiş olan görüntü sinyalinin, veribağı üzerinden kokpite aktarılmasını ve eş zamanlı olarak pilot tarafından üretilen komutların da Laçin mühimmatına ulaştırılmasını sağlıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.