Lentatek KARAYEL-SU’ya dolanan mühimmat entegrasyonu

Türk savunma sanayii firmaları, insansız hava araçlarının kullanım alanını genişleterek yeni sistemler entegre ediyor.

Sosyal medyada paylaşılan götüntüler KARAYEL-SU taktik insansız hava aracının (İHA), ismi belirlenemeyen bir dolanan mühimmat entegre edildiği görüldü.

KARAYEL-SU’nun ayrıca MAM-L ve MAM-C mühimmatları’da taşıdığı görüldü.

Vestel KARAYEL-SU

KARAYEL Taktik İHA Sistemi keşif ve gözetleme yapmak amacıyla NATO’nun ‘Sivil Hava Sahasında Uçuşa Elverişlilik’ Standardı STANAG-4671’e göre tasarlanıp üretilmiş ilk ve tek TİHA’dır.

KARAYEL sistemi, her türlü kontrolsüz kırıma karşı koruma sağlayan özgün 3’lü yedekli dağınık aviyonik mimariye sahiptir. Bu özelliğiyle VESTEL, dünya genelinde şimdiye kadar sadece insanlı havacılıkta kullanılan sistematik hata emniyetini KARAYEL ile birlikte ilk kez bir İHA’ya taşımıştır. Hava aracı kompozit yapısı üzerinde bulunan alüminyum ağ örgüsü sayesinde, yıldırım koruma özelliğine sahiptir.

Buzlanma şartları ile karşı karşıya kalındığı durumlarda bunu otomatik olarak tespit edip faaliyete geçen ‘Buz Giderme Sistemi’ kullanılmaktadır. Bu özelliğiyle KARAYEL, her türlü hava koşullarına karşı dayanıklılık gösterip, çetin hava koşullarında üstün performans sergilemektedir. Havadan keşif ve gözetleme yapmak amacıyla taşıdığı kamera sistemi ile hedefi tespit ve teşhis edip üzerindeki işaretleyici sistemler ile lazer güdümlü mühimmatları yönlendirme kabiliyetine sahiptir.

Daha önce TSK tarafından kiralanarak kullanılan Vestel Karayel, sonrasında Suudi Arabistan’a ihraç edilmişti. Vestel Karayel’in Macaristan’a ihraç edilmesi halinde Türkiye ikinci kez bir NATO ülkesine SİHA ihraç etmiş olacak.

Motor 1×97 BG (Den. Sev.)
Kanat açıklığı 13 m
Toplam uzunluk 6,5 m
Pervane 1,45 m çap
Max. kalkış ağırlığı 630 kg
Faydalı yük kapasitesi 170 kg

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.