Letonya’dan NSM füzesi tedariki

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası NATO üyesi ülkeler savunma alımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Letonya, kıyı savunma yeteneklerini geliştirmek amacıyla ABD ile Naval Strike Missile (Deniz Saldırı Füzesi) için 105 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Letonya ile ABD arasında imzalanan 105 milyon dolarlık NSM füzesi sözleşmesi kapsamında teslimatların 2027 yılında yapılması planlanıyor.

İmzalanan sözleşme doğrultusunda 105 milyon dolarlık bedelin büyük bir kısmı ABD tarafından karşılanacak.

ABD ile imzalanan NSM füzesi sözleşmesi hakkında konuşan Letonya Savunma Bakanı Andris Spruds, “‘Naval Strike Missile’ gemisavar füze sistemlerinin satın alınmasına ilişkin bir sözleşme imzaladık. Dünyada kendi türünde en gelişmiş sistemlerdir. Satın alım sayesinde Letonya kıyılarının korunmasını önemli ölçüde güçlendireceğiz. Sözleşmenin toplam tutarı 105 milyon dolar. Gemisavar füze sistemlerinin satın alınmasına yönelik önemli mali destek, toplam sözleşme tutarının %70’ini kapsayacak şekilde ABD tarafından sağlanıyor. ‘Deniz Saldırı Füzesi’ teslimatının 2027 yılında yapılması planlanıyor.” ifadelerini kullandı.

nsm_fligth

Naval Strike Missile (NSM)

Norveç merkezli savunma şirketi Kongsberg tarafından geliştirilen NSM füzesi; alçak irtifalarda uçarak 180 kilometreden daha uzak mesafelerde bulunan hedefleri vurabilme özelliği ile öne çıkıyor.

NSM Füzesi; 0.7-0.9 Mach hıza, 407 kilogram ağırlığa, 3.96 metre uzunluğa, yaklaşık 200 kilometre azami menzile ve deniz ile kara hedeflerini vurma kapasitesine sahip.

Gelişmiş bir arayıcı başlığa ve yüksek manevra kabiliyetine sahip NSM Füzesi; hedef tanıma teknolojisi ile ikincil hasar riskini azaltırken, tespiti de oldukça zor olarak belirtiliyor. GPS olmayan ortamlar için tasarlanan füze, elektronik harbe karşı dayanıklı olmasıyla dikkat çekiyor.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.