Litvanya’dan Ukrayna’ya Stinger desteği

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin yükseldiği son günlerde, Ukrayna’ya askeri yardımlar gelmeye devam ediyor.

Baltık ülkesi Litvanya, olası Rus işgaline karşı müttefiki Ukrayna’ya askeri yardımda bulunarak başkent Kiev’e Stinger MANPADS hava savunma füzesi sevkiyatı gerçekleştirdi.

Litvanya Kiev Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Litvanya hükümetinin kararı ile Stinger MANPADS, askeri teçhizat ve çelik yeleklerin Ukrayna’ya teslim edildiği duyuruldu.

Kısa bir süre önce ABD Dışişleri Bakanlığı, Baltık devletleri Estonya, Letonya ve Litvanya’nın muhtemel Rus işgaline karşı müttefikleri Ukrayna’ya ABD üretimi silahları verme taleplerine onay vermişti.

Batı ülkelerinden Ukrayna’ya destek

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerginlik, ABD ve NATO’nun da devreye girmesiyle hat safhaya ulaştı. 

Rusya, Ukrayna sınırına gerçekleştirdiği askeri sevkiyatlar, son dönemde sınır hattında gerçekleştirdiği tatbikatlar ve sürekli güncellenen istihbarat raporlarıyla olası işgalin sinyallerini veriyor. ABD ile NATO ise müttefikleri Ukrayna’nın yanında olduklarını her defasında dile getiriyor.

Son dönemde gerginliğin iyice artmasıyla Rusya sevkiyatlarını sıklaştırırken, ABD Karadeniz’deki faaliyetlerini hem denizden hem de havadan arttırdı. Sürekli Ukrayna ile temas halinde olan ABD, 19 Ocak 2022’de Dışişleri Bakanı Tony Blinken’ı Ukrayna’ya gönderdi. ABD’nin yanı sıra İngiltere, olası Rus işgaline karşı Ukrayna’ya tanksavar ve savunma sistemi yardımlarında bulundu.

Bu ülkelerin yanı sıra birçok NATO müttefiki ülke, Ukrayna’ya hava savunma sistemi ve teçhizat içeren çeşitli askeri yardımlar gerçekleştirdi.

Rusya ile Batı devletlerinin ardı arkası kesilmeyen hamleleri sonrası tüm gözler Karadeniz’e döndü. Ukrayna ve Rusya arasında muhtemel bir savaş durumunda ABD ve NATO’nun tutumu merakla bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.