Lockheed Martin, ABD donanmasıyla yeni sözleşme imzaladı

ABD, donanma kuvvetlerinin muharebe yetkinliğini artırma yolunda adımlar atıyor!

ABD Donanması, donanma kuvvetleri ile sahil güvenlik unsurlarının yüzey filolarını birbirine bağlayacak “Entegre Savaş Sistemi”ni oluşturmaya başlaması için Lockheed Martin’e 23 milyon dolar ödeme gerçekleştirdi. Tüm düzenlemelerin 2030 mali yılına kadar uygulanması durumunda ödeme değerinin 1,1 milyar dolara kadar çıkması bekleniyor.

ABD Donanma 3

ABD Donanması gelecek için gemileri birbirine bağlayan ortak bir savaş sistemi öngörüyor. Günümüzde ABD muhripleri, kruvazörleri ve kıyı muharebe gemileri Lockheed Martin’in Aegis Savaş Sisteminin çeşitlerini kullanıyor. İlerleyen tarihlerde fırkateynler ve insansız yüzey gemilerinin de bu sistemi kullanacağı belirtiliyor.  Amfibi gemiler ve uçak gemileri ise Raytheon tarafından geliştirilen ve şu anda Lockheed Martin tarafından yönetilen ayrı bir “Gemi Öz Savunma Sistemi” kullanıyor.

Yöneticiler, donanmanın tüm yüzey muharip unsurları için ortak bir savaş sistemi oluşturulması durumunda filonun tamamında yeni yeteneklerin sahaya daha hızlı çıkarılıp entegre edebileceğini ve savaş sisteminin daha az maliyetle yönetilebileceğini ifade etti.

Bu hedefe ulaşmak için donanma, yalnızca yüzey gemilerinden oluşan filosunu değil aynı zamanda sahil güvenlik gemilerini ve yabancı askeri satışları da desteklemeyi amaçlayan ICS donanım ve yazılım geliştirme programlarını yürütüyor.

ABD Donanma 2

Donanma, donanım ve yazılımı birbirinden ayırarak yeni teknolojiler geliştikçe ve bütçeler izin verdikçe her birini kendi programlarına göre yükseltmeyi amaçlıyor. Fiziksel değişiklikler için iskeleye getirmek yerine yazılım güncellemelerini gemilere göndererek yeni yeteneklerin sahaya çıkarılabileceği ve güvenlik açıklarının kapatılabileceğine işaret ediliyor. Ticari endüstri teknolojiyi ileriye doğru ittiğinde ise bilgisayar sunucuları veya konsolları değiştirme yolunun izlenebileceği ifade ediliyor.

Lockheed, Aegis Savaş Sistemi ve Gemi Öz Savunma Sistemini mümkün olduğunca dijitalleştirerek söz konusu hedefin önünü açıyor. Aegis sistemini zaten “dijitalleştiren” ve gemideki devasa bir donanım yerine küçük bilgisayar paketinden çalıştırılmasına olanak tanıyan firma, gelecekte yapılabilecek benzer projelerin kullanışlılık potansiyeline ışık tutuyor. 

Editör : Soner Eruçar

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.