Lockheed Martin, ABD Hava Kuvvetlerine radar teslim edecek

ABD Hava Kuvvetleri Lockheed’in yeni çok fonksiyonlu radarını test edecek!

Lockheed Martin, şirketin New York’da bulunan tesislerinde geliştirme ve üretim süreci devam eden AN/TPY-4(V)1 radarını Lockheed tesislerinde gerçekleştirilen dahili testlerin ardından ayrıntılı test ve değerlendirme faaliyetleri için ABD Hava Kuvvetlerine teslim etmeye hazırlanıyor. ABD Hava Kuvvetleri, geçtiğimiz yıl Üç Boyutlu Taşınabilir Uzun Menzilli Radar (3DELRR) projesinde Northrop Grumman’ın AN/TPY-5(V)1 3DAdvantage çözümünü geride bırakan Lockheed’in AN/TPY-4(V)1 radarını seçmişti. 3DELRR projesi ile ABD Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan AN/TPS-75 taşınabilir 3 boyutlu arama radarlarının değiştirilmesi amaçlanıyor.

TPY-4 1

Lockheed’in yer tabanlı hava gözetim programı direktörü Steve Allen 2 Kasım’da New York’taki tesislerde gazetecilere yaptığı açıklamada “AN/TPY-4(V)1 radarının Florida’daki Eglin Hava Kuvvetleri Üssü’ne teslim edilmesinin ardından sınırlarının zorlanmasını beklediğini ve Hava Kuvvetleri’nin radarın gerçekten neler yapabildiğini görme konusunda kararlı olduğunu.” ifade etti.

Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri de uzun menzilli gözlem kabiliyetlerini geliştirmek için geçtiğimiz yıl AN/TPY-4(V)1 radarı siparişinde bulunduğunu ve Lockheed yetkililerinin radara duyulan uluslararası ilgiden memnun olduğunu aktaran Allen “İlgilenen birçok ülke var, bir sonraki adımı atmadan önce Hava Kuvvetlerinin bir bakıma ‘Tamam, olgunluk seviyesinden memnunuz’ demesini bekliyorlar.” dedi. ABD Hava Kuvvetleri tarafından yürütülecek testlerin yaz aylarında başlaması bekleniyor. Açıklama sırasında ayrıca 3 adet radarın üretim faaliyetlerinin devam ettiği ifade edildi. Lockheed, Mayıs 2022’de ilk AN/TPY-4(V)1 radarının üretiminin tamamlandığını duyurmasının ardından ürün doğrulama ve test faaliyetleri yürütmekteydi.

TPY-4 3

Üç Boyutlu Taşınabilir Uzun Menzilli Radar (3DELRR) projesi kapsamında geliştirilen AN/TPY-4(V)1 radarı, 360 derece kapsamaya sahip çok fonkisyonlu 3 boyutlu L band AESA radarıdır. Arama modunda 555 km, takip modunda 1000 km menzile sahip olduğu ifade edilen radar, gerektiğinde C-130 ve C-17 kargo uçaklarıyla taşınabilmektedir. Kısa sürede konuşlanarak hazır hale getirilen radar, erken ihbar, deniz gözetimi, küçük boyuttaki insansız sistemlerin tespiti, balistik füze tespit ve takibi ile uydu takibi görevlerini yürütebilmektedir.

[wpcc-iframe allow=”accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share” allowfullscreen=”” frameborder=”0″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/kbnBgvEeeq0?si=rx0nYe6fNbNNELt6″ title=”YouTube video player” width=”560″]

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.