Lockheed Martin, Rafael’in lazer savunma sistemine ortak oldu

Çatışma ortamında değişen tehditler uluslararası firmaları bir araya getiriyor.

Rafael’den yapılan açıklamada, ”Rafael ve Lockheed Martin, Yüksek Enerji Lazer Silah Sistemlerinin ortaklaşa geliştirilmesi, test edilmesi ve üretilmesi için bir ekip anlaşması imzaladı.” ifadeleri kullanıldı.

Anlaşma sağlanan sistemin daha önce birçok defa başarılı bir şekilde test edilen Iron Beam lazer hava ve füze savunma sistemi olduğu tahmin ediliyor.

Rafael CEO’su Tümgeneral Yoav Har-Even konuyla ilgili olarak, ”Müşterilerimizin en gelişmiş, etkili ve sınıfının en iyisi sistemleri almalarını sağlamak için çalışıyoruz. Bu anlaşma, çeşitli müşterilere sunabileceğimiz yetenekleri genişletecek ve çeşitlendirecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Iron Beam, İsrail’in mevcut katmanlı hava savunma şemsiyesini oluşturan Iron Dome (Demir Kubbe), David’s Sling ve Arrow gibi hava savunma sistemlerine entegre edilecek. 

Öte yandan sistem oldukça düşük maliyeti ile ön plana çıkıyor. Yapılan testlere göre Iron Beam’ın tek bir önleme maliyeti 2 dolar gibi çok düşük bir rakam.

Daha önce Demir Kubbe hava savunma füze sisteminin çok maliyetli olduğuna da değinen eski Başbakan Bennett, ”Örneğin Han Yunus’ta (Gazze Şeridi’nin güneyi) yaşayan Ahmet adlı bir kişi, birkaç yüz dolara mal olan ev yapımı bir roketi İsrail’e fırlatabiliyor. Ama buna karşın İsrail’in Demir Kubbe sistemi tarafından fırlatılan füzenin maliyeti on binlerce dolar. Bu durum Ahmet’in daha fazla roket atmasına ve bizim daha fazla önleme füzesi atmamıza ve milyarlar harcamamıza sebep olan mantıksız bir denklem. Bu denklemi kırmaya karar verdik ve bu sadece birkaç yıl içinde olacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Haziran 2021’de Cessna tipi bir uçağa entegre edilen lazer sistemi ile birkaç ‘drone’un başarılı bir şekilde imha edildiğini açıklamıştı. Ayrıca sistemin küçük ve büyük İHA’lara ek olarak roket ve havan mermilerini de imha edebilen versiyonunun operasyonel olması ve 2024 yılının sonuna kadar İsrail kuvvetleri tarafından kullanılması bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.