Lockheed Martin’in üretim bandında ciddi artış

ABD’nin dev savunma şirketi, gelen taleplere cevap verebilmek için üretime hız verdi.

Lockheed Martin, Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası hem ABD Ordusu hem de müttefik devletlerden gelen talepler üzerine silah ve mühimmat üretiminde büyük artışa gitti.

Lockheed Martin Füzeler ve Atış Kontrol birimi yetkilisi Tim Cahill tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna’daki savaşın başlamasından itibaren ABD Ordusundan ve müttefik ülkelerden daha fazla mühimmat stoğu talebi aldıklarını ifade etti.

Birçok sistem ve mühimmata talep olduğuna dikkat çeken Tim Cahill, üretimi en çok hızlandırılan sistem ve mühimmatları şöyle sıraladı;

  • M142 HIMARS (Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi)
  • HIMARS sistemi için GMLRS (Güdümlü Çoklu Fırlatma Roket Sistemleri)  
  • M270 MLRS (Çok Namlulu Roketatar Sistemi)
  • Patriot Hava Savunma Sistemi için Advanced Capability-3 Hava Savunma Füzesi
  • FGM-148 Javelin Tanksavar Füzesi
  • AGM-158C Uzun Menzilli Gemisavar Füzesi (LRASM)
  • AGM-158 JASSM (Müşterek Havadan Karaya Stand-Off Füzesi)

6325924350_7b7c420503_o

Ukrayna savaşının başlamasından bu yana üretimdeki yükselişin boyutunu detaylandıran Cahill, GMLRS mühimmat üretiminin yılda 10.000’den 14.000’e çıktığını, PAC-3 Patriot füzelerinin yılda 550’nin üzerine yükseldiğini, Javelin füzelerinin yılda 2.000’den 3.500-3.600’e tırmandırıldığını ve HIMARS sistemi üretiminin yılda 96 adede ulaştığını vurguladı.

HIMARS üretiminin ilk başlarda 20’lerde olduğunu söyleyen Cahill, üretimi artırarak hızla 48 adede çıkmayı başardıklarını, ancak artan talep üzerine yılda 96 adede ulaştıklarını belirtti.

Tim Cahill, Ukrayna’daki savaşın “her açıdan insanı bir trajedi” olarak gösterirken olumlu tarafın savunma alanı olduğunu ve tüm dünyanın bu alana yatırım yapmak için uyandığının altını çizdi.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.