Macaristan’a ilk Leopard 2A7HU tankı teslimatı

Macaristan, envanterindeki Sovyet dönemi tankları NATO standartı platformlarla güncelliyor.

Macaristan Silahlı Kuvvetleri, 2018 yılında Almanya ile yapılan 44 adet Leopard 2A7HU anlaşması kapsamında ilk tankı teslim aldı.

Teslim alınan ilk Leopard 2A7HU ile ilgili konuşan Macaristan Savunma Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczky, bu teslimatın başlangıç olduğunu ve önümüzdeki günlerde 5 adet tankın daha Macaristan’a geleceğini ifade etti.

Toplamda 44 adetlik Leopard 2A7HU ana muharebe tankı siparişi bulunan Macaristan’ın 2025 yılına kadar tüm tankları teslim alması planlanıyor.

2ATHU

Budapeşte hükümeti, 2018 yılında Sovyet döneminden kalma platformları değiştirme çabasının bir parçası olarak Macar Silahlı Kuvvetlerine mevcut Krauss-Maffei Wegmann (KMW) stoklarından toplam 44 Leopard 2A7 tankı ve ek 12 Leopard 2A4 sipariş etti.

2A7HU olarak adlandırılan en yeni konfigürasyondaki Leopard 2 tanklarının, Rus yapımı T-72’lerin yerini alması planlanıyor.

Macar Ordusu, modern Alman üretimi Lynx, Leopard 2 ve tanksavar güdümlü füze sistemleriyle donatılmış 4×4 araçlar da dahil olmak üzere destek unsurlarını birleştiren, NATO ile birlikte çalışabilen bir ağır tugay oluşturmayı hedefliyor.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.