Macaristan’a savunma sanayii çıkarması

Türk savunma sanayii, Macaristan ile olan savunma iş birliğini güçlendirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Macaristan ziyareti kapsamında, başkent Budapeşte’de ülkenin Savunma Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczky ile heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi. Görüşme heyetinde Türkiye’den 10 savunma sanayi şirketi yer aldı. Bakanlar, iki ülke arasında savunma sanayii alanında yapılacak iş birlikleriyle çok daha güçlü bağlara sahip olacaklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda gerçekleştirilen ziyaret kapsamında, yeni iş birlikleri geliştirmeyi amaçladıklarını bildiren Bakan Kacır, iki ülke liderlerinin en üst düzeyde sergilediği güçlü irade ve iş birliği vizyonu çerçevesinde, Macaristan’la ilişkileri her alanda daha ileri taşımaya gayret gösterdiklerini söyledi.

Sosyal medya hesabından da bir açıklama yapan Kacır, “Ziyaretimize Türkiye’den on savunma sanayii kurumu ve şirketi de eşlik etti. Tarihi bağlarımız olan Macaristan ile stratejik iş birliğimizi kuvvetlendirme iradesindeyiz. 2024 yılını Türkiye-Macaristan Kültür Yılı olarak değerlendirecek, 2025 Türkiye-Macaristan Bilim ve İnovasyon Yılına hazırlanacağız” ifadelerini kullandı.

dc07fa76-0a0b-4e77-8b57-3a294043a600_5

Kacır, Macaristan’ın Türkiye için önemli bir ticaret ortağı olduğunu belirterek, karşılıklı yatırımlarılar ve iş birlikleriyle ile 6 milyar dolarlık ortak hedefimize doğru emin adımlarla ilerlediklerini söyledi. 

“Türkiye’yi askeri alanda bir model olarak görüyoruz”

Macaristan Savunma Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczky de ülke olarak savunma sanayisinin güçlendirilmesinin ve geliştirilmesinin stratejik önem taşıdığını belirterek:

“Türkiye’yi askeri anlamda bir model olarak görüyoruz. Son yıllarda gösterdikleri gelişme ve performansla bizim için ilham verici. Görüşmelerimizde daha farklı alanlarda da iş birliği yapmak için anlaştık ve bunun için bir çalışma grubu hazırladık.” diye konuştu.

Savunma sanayii çalıştayı

Bakan Kacır, Başkent Budapeşte’de Savunma Sanayi Çalıştayı’na da katıldı. Çalıştaya, Macaristan Savunma Bakanı Kristóf Szalay-Bobrovniczkyé’in yanı sıra Türk ve Macar şirketlerim temsilcileri de katıldı. 

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.