Mahmut Akşit: Milli motorumuz, ithal motordan daha güçlü

[wpcc-iframe allow=”encrypted-media” allowtransparency=”true” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/6kWj4ZUAlYDqN5Gd5OA6Mq” width=”100%”]

Türkiye, ilk yerli helikopter motoruna kavuştu. Yıllardır yurt dışından ithal edilen helikopter motorları yerine artık TEI-TS1400 kullanılması için adımlar atıldı.

TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, 5 Kasım 2020’de TUSAŞ’a ilk teslimatı yapılan TEI-TS1400 motoru hakkında şunları söyledi:

“Türkiye’nin tarihinde bir dönüm noktası”

“Bu gerçek anlamda bir jet motorudur. Türkiye’nin ilk gerçek anlamdaki bir jet motorunu ürettik. Türkiye’nin tarihinde bir dönüm noktası. Bu motorumuzla beraber, inşallah Türkiye olarak biz havacılık sektöründe, artık Romanya, Polonya, Bulgaristan sınıfından İngiltere, Fransa, Almanya sınıfına çıkmış oluyoruz, havacılık teknolojisinde. Şampiyonlar ligine çıkıyoruz yani inşallah. Bu da Türkiye için gerçekten bir dönüm noktası. Teknoloji olarak konuşuyorum.”

“Milli motorumuz, rakip ithal motordan daha güçlü”

Türkiye’nin ilk milli helikoperinin özelliklerini aktaran Akşit, dünyada bu denli teknolojiye herkesin ulaşamadığını söyledi.

“Bu teknolojiyi dünyada herkes yapamıyor. Biz buna sahip olduk. Milli motorumuz, rakip ithal muadil motora göre hem kalkışta hem maksimum sürekli uçuş gücünde hem de acil durum kalkış yani motorlardan birisi arızalandığında tek motorla kaçış modunda rakip motorumuzdan, 67 beygir ile 120 beygir arasında daha fazla güç üretiyor. İnşallah bu zorlu olgunlaştırma ve sertifikasyon süreçlerinden sonra 2024’ten sonra Milli GÖKBEY helikopterimiz, milli motorumuz ile uçacak, inşallah. Bu tamamen Türk mühendislerinin, TEI mühendislerinin tasarlayıp, geliştirdiği tamamen özgün bir motor ve her ne kadar GÖKBEY helikopteri için proje imzamız olsa da biz bunu geliştirirken, tabiki Türkiye’de ilk defa bir jet motor geliştirme altyapısı da kurduk. Hem insan kaynağı olarak, şuanda 700 kişilik bir ekibimiz var bu motorda, çalışan ki imalatta ve yan sanayide çalışanlar hariç.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.