Mahmut Akşit’ten PD-170 açıklaması

TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI), özgün motor tasarımları konusunda basamakları birer birer çıkmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde TEI-TS1400 Turboşaft Motor’un tanıtımını yapan ve milli helikopter motorunu hizmete alan TEI, bir adım da TEI-PD170 için atacak.

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Akşit TEI-PD170 ile alakalı önemli bir açıklama yaptı.

Akşit, “PD170 motoru dünyada kendi sınıfında yakıt tüketimi açısından lider konumda. İhracat için Tayland, Malezya ve hatta ABD ile görüşmeler yapıyoruz.” dedi.

ANKA İHA’da da kullanılan TEI-PD170 ile ilgili ihracat açıklaması savunma sanayii takipçileri tarafından heyecanla karşılandı.

TEI-PD170 Turbodizel Havacılık Motoru

Başta TUSAŞ’ın ANKA platformu olmak üzere MALE (Medium Altitude Long Endurance) sınıfı insansız hava araçlarının güç ihtiyacını karşılaması hedeflenerek Türkiye’nin ilk yerli ve millî havacılık motorunu geliştirmek üzere Savunma Sanayii Başkanlığı destekleriyle başlayan projenin çıktısı olan TEI-PD170 Turbodizel Havacılık Motoru; 172 HP (±2) güç üretme kapasitesine sahip.

İrtifa kabiliyetleri ve yakıt sarfiyatı bakımından rakiplerinin önünde yer alan TEI-PD170, iki kademe seri turboşarj sistemine sahip. JP-8 veya Jet-A1 yakıtlarıyla çalıştırılabilen TEI-PD170 motoru, 162 kg kuru ağırlığı ile rakiplerinin oldukça önünde yer alıyor. TEI imkânlarıyla üretilen ve yazılımı geliştirilen Yedekli Motor Kontrol Sistemi’ne sahip olan ve sivil havacılık standartlarına uygun olarak geliştirilen TEI-PD170 motoru, 45.000 ft. tavan irtifaya sahip olarak geliştirildi.

8 bin saatlik kalibrasyon ve test faaliyetlerinin sonunda seri üretim aşamasına gelen TEI-PD170 motoru, ANKA platformu ile ilk uçuşunu 27 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirdi ve halihazırda uçuşlarını sürdürüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.