SEFİNE Tersanesi öz kaynakları ile desteklenen ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen KUZGUN-KY (Katı Yakıtlı) Seyir Füzesi, MARLİN’den gerçekleştirilen balistik bir atış ile başarılı bir şekilde test edildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerinin katıldığı atışlarda, KUZGUN KY füzesi, Görev Kontrol İstasyonu kabiliyeti ile uzaktan kontrolle ateşlendi.

marlin sida kuzgun ana

Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı

MARLİN SİDA

ASELSAN ve Sefine Tersanesi iş birliğinde yerli ve milli olarak geliştirilen MARLIN silahlı insansız deniz aracı (SİDA), Portekiz'de gerçekleştirilen NATO tatbikatında özellikleriyle öne çıkıyor.

Dünyada elektronik harp kabiliyetine sahip ilk insansız su üstü aracı unvanına da sahip olan MARLIN SİDA'nın kıyı veya açık denizde savunma ve taarruz maksatlı deniz harbi operasyonlarında kullanılması planlanıyor.

Özel gövde tasarımı sayesinde en zorlu deniz koşullarında dahi görevleri yerine getirebilen MARLIN, farklı gövde formları ile operasyonel ihtiyaçlar doğrultusunda güdümlü füze, hafif torpido, 12.7 mm top, elektronik taarruz, elektronik destek, sonar menzilin genişletilmesini sağlayan sonobuoy, çekili dizin sonar sistemleri gibi farklı faydalı yükleri taşıyabiliyor.

Yüksek hız, stabilite ve manevra kabiliyeti gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanan MARLIN, ASELSAN'ın uzaktan komutalı silah, elektro-optik keşif gözetleme, radar, karıştırmaya dayanıklı GNSS, elektronik taarruz ve milli yazılım sistemleriyle donatıldı.

Otonom veya uzaktan kontrol edilebilir şekilde görev yapabilen MARLIN, su üstü harbi ve denizaltı savunma harbi görevlerini güdümlü füze ve hafif torpidolar ile gerçekleştirebiliyor. Uydu iletişimi yeteneğiyle benzerlerine göre çok daha geniş bir operasyon menziline sahip olan MARLIN, yaklaşık 36 Kts hızla ilerleyebiliyor. Limanlardan, amfibi ve lojistik gemilerden görevine başlayabilen MARLIN SİDA, kısa sürede operasyona hazır hale getirilebiliyor.

kuzgun ky ara

KUZGUN Mühimmat Ailesi

Üç farklı veriyona sahip KUZGUN Güdümlü Modüler Mühimmat Ailesi; başta F-16 ve SİHA’lar olmak üzere gelecekte kullanılacak MMU, HÜRJET, HÜRKUŞ gibi pek çok farklı platformlardan atılabilecek.

SavunmaTR'nin edindiği bilgilere göre 100 kilogramdan düşük bir ağırlığa sahip olan KUZGUN mühimmatının katı yakıtlı versiyonu KUZGUN-KY'nin yaklaşık olarak Mach 1.5 sürate ve karadan atıldığında 40 km menzile sahip olduğu biliniyor. KUZGUN'un turbojet konfigürasyonu olan KUZGUN-TJ yaklaşık 245 kilometre menzile ve KUZGUN-SS (Serbest Süzülüm) ise yaklaşık 110 kilometre menzile sahip olacak.

KUZGUN Güdümlü Modüler Mühimmat, taktik güdümlü mühimmat ihtiyacının karşılanması amacıyla geliştirilen, sevk ve seyrüsefer/güdüm yöntemleri ile harp başlığı açısından modüler, düşük maliyetli, çoklu kullanıma uygun, yüksek vuruş hassasiyeti ve düşük yanal hasara sahip yeni nesil 100 kg sınıfı ürün ailesi olarak adlandırılıyor.

Parçacıklı, delici, termobarik ve genel maksat gibi çeşitli harp başlığı seçeneklerine sahip olacak KUZGUN Mühimmatı; Lazer Arayıcı (LAB), Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR), Radar Arayıcı, HOJ, mmW Radar, Veri Bağı, ANS ve KKS gibi arayıcı başlık ile navigasyon seçeneklerine sahip.