Mavi Vatan’ın 2 yeni bekçisi denize indirildi

Mavi Vatan’ın yeni bekçileri, Türk Donanması’nda göreve başlamak için gün sayıyor.

ASFAT ana yükleniciliğinde İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilen HİSAR sınıfı AKHİSAR ( P-1220) ve KOÇHİSAR (P-1221) Açık Deniz Karakol Gemileri yapılan törenle denize indirildi.

Türk Donanması’nın Açık Deniz Karakol Gemisi ihtiyacı kapsamında başlatılan proje kapsamında 10 adet üretilecek olan HİSAR sınıfı Açık Deniz Karakol Gemileri’nin ilk 2’si olan AKHİSAR ve KOÇHİSAR, İLk sac kesiminden sadece 17 ay sonra iki gemi birden ileri seviyede donatıldı ve denize indirildi. Kısa süre içerisinde deniz testlerine başlayacak olan gemiler en kısa sürede Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girecek.

16

İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda düzenlenen törende konuşan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, “Yerli ve milli savunma sanayimizin geldiği mümtaz seviyeyi ortaya koyan bu gemilerimizin donanmamıza katılmasıyla Deniz Kuvvetlerimiz mavi vatandaki harekat faaliyeti ve etkinliğini daha da artıracak, dünyanın önde gelen deniz kuvvetleri arasındaki seçkin yerini pekiştirecektir.” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında inşa edilmesi hedeflenen 10 gemiden ilk ikisi Askeri Fabrika ve Tersane İşletme Anonim Şirketi (ASFAT) ana yükleniciliğinde İstanbul Tersanesi Komutanlığında inşa ediliyor. TCG AKHİSAR ve TCG KOÇHİSAR gemileri, ilk sac kesiminden sadece 17 ay sonra ileri seviyede donatılmış ve en kısa sürede liman kabul testlerine başlayacak şekilde birlikte denize indirildi.

25-1

Aynı kızakta bu kadar kısa sürede ve bu seviyede 2 geminin birden denize indirilmiş olması Türk savunma sanayisi için bir ilk özelliği taşıyor.

İnşa edilen gemiler, istihbarat gözetleme ve keşif, arama kurtarma, terörizmle mücadele, denizde denetim harekatı, deniz özel harekatı temel görevlerini icra edecek. İkincil görevler olarak deniz hava harekatı, elektronik ve akustik harp, kara bombardımanı, asimetrik tehditlere karşı savunma, deniz nakliyatının korunması, amfibi harekat kapsamında destek ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirilecek.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.