Meltem-3 Projesi tamamlanıyor

Mavi Vatan’ın muhafızları deniz karakol uçakları tam kapasiteye ulaşıyor.

Meltem-3 Projesi kapsamında 2 adet P-72 Deniz Karakol Uçağının 2022 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslimatıyla proje tamamlanacak.

Meltem projesinin tamamlanmasıyla envanterde bulunan deniz karakol uçağı sayısı 12’ye yükselecek.

Denizaltı savunma harbi başta olmak üzere istihbarat, keşif ve gözetleme görevlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin etkinliğini daha da artıracak olan P-72 Deniz Karakol Uçağı, Mavi Vatan’ın korunmasında halihazırda önemli bir rol oynuyor.

MELTEM III (ATR-72)

Müşteri’nin SSB, Son Kullanıcı’nın Dz.K.K.lığı olduğu projede Leonardo firması ana yüklenici olup, TUSAŞ Leonardo firmasının alt yüklenicisi olarak görev alıyor.

İtalyan Leonardo ile TUSAŞ arasında, sözleşmesi Temmuz 2012’de imzalanan ve 6 adet ATR72-600 uçağının Deniz Karakol Uçağı’na dönüştürülmesini kapsayan “Meltem III” projesi çerçevesinde ilk uçak 19 Nisan 2013 tarihinde TUSAŞ tesislerine geldi. Uçak sertifikasyon testleri için 14 Temmuz 2016’da İtalya’ya giden uçak, 10 Şubat 2020’de kabul testleri için TUSAŞ’a intikal etti. Kalan uçak teslimatlarının 2022 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Programda, detay parça üretimi, uçak modifikasyonu (yapısal ve elektriksel tadilatı ile sistem testleri), malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek (proses sertifikasyon ve eğitim planı hazırlama, uçakların periyodik bakımı) aktiviteleri TUSAŞ tarafından gerçekleştiriliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.