Meltem-3 Projesi’nde üçüncü uçak teslim edildi

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/0ric4UfnQbhEfloCBFkaMf” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

P-72 Deniz Karakol Uçağı, Mavi Vatan’ı korumaya devam ediyor.

T.C Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen MELTEM-3 projesi kapsamında envantere yeni uçaklar dahil edilmeye devam ediyor. Projedeki üçüncü P-72 Deniz Karakol Uçağı düzenlenen törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına envanterine dahil edildi.

Milli Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, ”MELTEM-3 Projesi’nin 3’üncü uçağı, Caselle/İtalya ve Topel Deniz Hava Ana Üs Komutanlığı/Kocaeli’nde icra edilen yer ve uçuş testlerini müteakip 04 Mayıs 2021’de Deniz Kuvvetlerimizin envanterine alındı.” ifadeleri yer aldı.

MELTEM-3 (ATR-72)

Müşteri’nin SSB, Son Kullanıcı’nın Dz.K.K.lığı olduğu projede Leonardo firması ana yüklenici olup, TUSAŞ Leonardo firmasının alt yüklenicisi olarak görev alıyor.

İtalyan Leonardo ile TUSAŞ arasında, sözleşmesi Temmuz 2012’de imzalanan ve 6 adet ATR72-600 uçağının Deniz Karakol Uçağı’na dönüştürülmesini kapsayan “Meltem-3” projesi çerçevesinde ilk uçak 19 Nisan 2013 tarihinde TUSAŞ tesislerine geldi. Uçak sertifikasyon testleri için 14 Temmuz 2016’da İtalya’ya giden uçak, 10 Şubat 2020’de kabul testleri için TUSAŞ’a intikal etti. Kalan uçak teslimatlarının 2022 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Programda, detay parça üretimi, uçak modifikasyonu (yapısal ve elektriksel tadilatı ile sistem testleri), malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek (proses sertifikasyon ve eğitim planı hazırlama, uçakların periyodik bakımı) aktiviteleri TUSAŞ tarafından gerçekleştiriliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.