Sosyal medya uygulamalarında kişisel verilerin ihlali devam ediyor. Bu konuda çok sayıda teknoloji devinin yüzlerce davasının olduğu biliniyor.

Financial Times'ın haberine göre, kişisel verileri kullanıcıların açıkça izni olmadan elde ettiği iddiası ile hakkında çok sayıda dava açılan Facebook'un çatı şirketi Meta bir davanın daha muhatabı oldu.

Meta, fotoğraf ve videolardaki biyometrik verileri kullanıcıların izni olmadan elde ettiği gerekçesiyle dava edildi.

Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor Askeri teknolojideki yetenekler sivil alanda ihracata dönüşüyor

Meta'nın kullanıcıların izni olmadan fotoğraf ve videolarından biyometrik veriler topladığını iddia eden Texas Başsavcısı Ken Paxton, şirketin bunu 10 yıldan fazla yaptığına ve eyalet tüketici koruma yasasını ihlal ettiğine dikkat çekti.

Paxton açıklamasında Meta'nın elde ettiği verileri üçüncü taraflarla paylaştığı ve belirlenen sürede imha etmediğini söyleyerek Facebook'un insanlardan ve çocuklardan kâr elde etmek için yararlanmayacağını dile getirdi.

Dava dosyasında Facebook'un Texas eyalet yasalarını "yüzlerce, binlerce ya da milyonlarca değil, milyarlarca kez" ihlal ettiği ifadelerinin yer alması da şirketin gayri hukuki eylemlerine devam ettiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

İhlal başına 10 bin dolar ceza ödemesi istenen Facebook, bu iddiaları asılsız olarak yorumladı ve geöen yıl Kasım ayında yüz tanıma sistemini kapatarak 1 milyar kullanıcıya ait verileri imha ettiğini duyurmuştu.