Mevlüt Çavuşoğlu, resmî Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile Yunanistan'ın seçilmiş Türk müftülerine uyguladığı baskı ve müdahaleye bir an önce son vermesi gerektiğini dile getirdi.

Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı paylaşımda, "#Yunanistan, Batı Trakya’da soydaşlarımızın seçtiği Müftülere yönelik müdahaleci uygulama ve baskı politikalarına son vermelidir. Lozan Barış Antlaşması’ndan doğan haklarının ve dini özgürlüklerinin korunması hususunda soydaşlarımızın yanındayız." ifadelerine yer verdi.

Yunanistan, seçilmiş Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif'e 2017 yılında Türklerin yoğun olarak yaşadığı Alankuyu mahallesinde davet edildiği toplu sünnet törenine katıldığı için "makam gaspı" suçlaması ile dava açmıştı. Müftü İbrahim Şerif'e açılan davanın 7 Ekim 2021 tarihinde Selanik Tek Hakimli Bidayet Mahkemesi’nde görülmesi bekleniyor. Müftü İbrahim Şerif konuyla ilgili sosyal medya hesabından şu açıklamaları yapmıştı:

Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler Ukrayna üst düzey istihbaratçısından kritik bilgiler

“Beş yıl önce Alankuyulu kardeşlerimizin tertip ettiği toplu sünnet mevlidine katılmamız, makam gaspı kabul edilerek, mahkeme olmak üzere 7-10 -2021 tarihinde Selanik Bidayet Mahkemesi'ne davet edildik. Allah yardımcımız olsun.”