Millî gemiler ve mini İHA’lar Pakistan’da boy gösterecek

Yenilikçi ve millî çözümler geliştirerek, Türk savunma sanayiinde önemli ihracat başarılarına imza atan STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş, millî teknolojilerini ve kabiliyetlerini farklı coğrafyalarda sergilemeye devam ediyor.

STM, Pakistan’ın Karaçi şehrinde 15-18 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek, Güney Asya’nın önemli savunma fuarlarından Uluslararası Savunma Fuarı ve Semineri IDEAS’a katılarak, millî teknolojilerini sergileyecek.

STM500 Denizaltısı Pakistan’da sergilenecek

Türkiye’nin ilk millî fırkateyni TCG İSTANBUL’un (F-515) ana yüklenicisi olan STM, IDEAS-2022’de; İstif (İ) Sınıfı Fırkateyn, Pakistan Denizde İkmal Tankeri (PNFT) ve millî imkanlarla tasarlanan küçük boyutlu denizaltı STM500’ü katılımcıların beğenisine sunacak. Taktik mini İHA sistemleri alanında dünyada öncü ve rekabetçi platformlar üreten STM, Türkiye’nin ilk mini vurucu İHA’sı KARGU’nun yanı sıra millî gözcü İHA TOGAN ve sabit kanatlı vurucu İHA sistemi ALPAGU’yu Güney Asya ile buluşturacak.

“STM, Pakistan savunmasına güç veriyor”

STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:

“STM olarak özgün mühendislik çözümlerimizle, Güney Amerika’dan Uzak Doğu’ya kadar 20’den fazla ülkede iş birlikleri, ihracat ve iş geliştirme faaliyetleri yürütüyoruz. Başta Türk Donanmasını ve güvenlik güçlerimizi yenilikçi ve millî sistemlerle donatırken, elde ettiğimiz deneyim ve mühendislik kabiliyetini, dost ve kardeş ülkelerle paylaşıyoruz.

Dost ve kardeş ülke Pakistan’da bugüne kadar önemli projelere imza attık. Pakistan Donanması için tasarladığımız, Türkiye’nin yurt dışına yapmış olduğu en büyük tonajda askeri gemi inşa projesi Pakistan Denizde İkmal Gemisi PNS MOAWIN’i Karaçi’de inşa ederek 2018 yılında teslim ettik. Yine Pakistan’ın sahip olduğu Agosta 90B Sınıfı Denizaltıların modernizasyonunda faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Projede ilk denizaltıyı teslim ettik ve diğer iki denizaltının modernizasyon çalışmalarını devam ettiriyoruz. Bu proje ile Türkiye’de ilk kez yabancı bir ülkenin denizaltı modernizasyon projesinde ana yüklenici olarak STM imzamızı atmış olduk. Başarılı bir şekilde yürüttüğümüz bu projeler sayesinde, Türkiye tarafından üretilecek 4 adet Ada Sınıfı Korvet Projesinde de ana tahrik sisteminin tedariki ve entegrasyonuna yönelik mühendislik kabiliyetiyle görev alıyoruz. Pakistan’ın savunmasının gücüne güç katmak için yeni iş birliklerine ve ortak çalışmalara imza atmak istiyoruz. Yenilikçi ve millî platformlarımızı IDEAS’ta sergileyeceğimiz için heyecanlıyız.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.