Milli Hava-Hava Füzeleri envantere girmeye hazırlanıyor

Türkiye’nin savaş uçaklarında kullandığı AIM-120 AMRAAM görüş ötesi ve AIM-9 Sidewinder görüş içi hava hava füzelerinin yerini alması planlanan Gökdoğan görüş ötesi ve Bozdoğan görüş içi hava hava füzeleri TÜBİTAK SAGE tarafından geliştiriliyor.

2013 yılında başlayan Göktuğ Hava-Hava Füzesi Projesi kapsamında, uzun menzilli aktif radar arayıcı başlıklı Gökdoğan – GÖ Füzesi ile kısa menzilli yüksek manevra kabiliyetine sahip, Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlıklı (IIR) Bozdoğan – Gİ Hava-Hava Füzesi geliştiriliyor.

Gökdoğan Hava-Hava Füzesi Projesi kapsamında geliştirilen arayıcı başlıklar ayrıca uzun menzilli hava savunma füzelerinde de kullanılacak.

Geliştirme çalışmalarının 2020 yılında tamamlanması hedeflenen Gökdoğan Hava-Hava füzesi F-16 uçaklarından atılabilecek ve Türk Hava Kuvvetleri’nin hava hakimiyetini artıracak.

Gökdoğan ve Bozdoğan Projelerinde son aşamaya gelindiği ve iki sistemin de yakın zamanda seri üretim bandına gireceği tahmin ediliyor.

Halihazırda çok sayıda Gökdoğan ve Bozdoğan füzesi üretilmiş durumda. Üretilen bu füzelerin bir kısmı yer testlerinde kullanıldı, bir kısmı çevresel testlerde kullanıldı, bir kısmı gerçek atışlarda kullanıldı ve kullanılmaya devam ediyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.