Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi

Mısır’ın son MEKO A200EN sınıfı fırkateyni denize indirildi!

Mısır Deniz Kuvvetleri için Thyssenkrupp Marine Systems (TKMS) lisansı ile İskenderiye’de inşa edilen 4’üncü ve son MEKO A200EN sınıfı fırkateyn olan ENS Al-Jabbar (910), 4 Aralık günü düzenlenen törenle denize indirildi.

4-7 Aralık günleri arasında düzenlenecek EDEX 2023 Savunma Sanayii Fuarı’nın açılış günü kapsamında Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi’nin de katıldığı törenle denize indirilen gemi, donatım faaliyetlerine başlanmak üzere İskenderiye’de bulunan donanma üssüne götürüldü.

Mısır Meko200 2

EDEX 2023 Savunma Sanayii Fuarı açılışında konuşan Mısır Deniz Kuvvetleri komutanı Tuğamiral Eşref Atwa, geminin denize indirilme töreni ile ilgili olarak:

“ENS Al-Jabbar fırkateynin inşası ve denize indirilmesi Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi’nin Mısır Donanması’nın envanterinde bulunan su üstü ve su altı araçlarının üretimine özel önem verilmesi yönündeki direktiflerinin bir parçası olarak gerçekleştirildi.” dedi.

Tuğamiral Atwa konuşmasının devamında Cumhurbaşkanı’nın bu direktifleri kapsamında Fransa ile 3 adet Gowind sınıfı korvetin Mısır’da inşası için iş birliği yaptıklarını ve gemilerin inşasını başarıyla tamladıklarını, ayrıca 11 adet devriye botunun inşasını da bitirdiklerini ifade etti. Mısır Donanması’nı güçlendirmek için gösterilen bu yoğun çabanın Mısır’da inşa edilen ilk MEKO A200EN sınıfı fırkateynin suya indirilmesiyle bir kez daha gözler önüne serildiğini söyledi.

Mısır Meko200 4

Mısır 2018 yılında Thyssenkrupp Marine Systems ile 4 adet MEKO A200EN sınıfı fırkateyn almak için anlaşmaya varmış ve 3 adet geminin Almanya’da 1 adet geminin ise Mısır’da inşası için sözleşme imzalamıştı. İnşa edilen ilk gemi ENS Al Aziz (904), Kasım 2022’de Mısır Donanması tarafından hizmete alınmıştı. İkinci gemi ENS Al Qahhar (905), Kasım 2023 tarihinde hizmete alınırken Nisan 2022’de denize indirilen üçüncü gemi ENS Al Qadeer’in (909) deniz denemeleri devam ediyor.

Thales üretimi NS110 AESA hava ve yüzey gözetleme radarı, Thales üretimi STIR atış kontrol radarı ve Atlas Elektronik üretimi gövdeye monteli sonar sistemi ile çekili sonar sistemi ile donatılan gemilerde silah sistemi olarak; 1 adet Oto Melara 127/64mm baş topu, 2 adet 30mm stabilize otomatik top, 8 adet Exocet MM40 Block 3 gemisavar füzesi, 32 hücreli VLS ve 32 adet MBDA VL MICA NG hava savunma füzesi, 4 adet MU90 hafif torpido yer alıyor.

Mısır Meko200 3

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.