"MMU 2023 sonuna kadar uçacak"

Türkiye’nin 5.nesil savaş uçağı Milli Muharip Uçak planlanan takvimden daha kısa süre içinde uçmaya hazırlanıyor.

CNN Türk’te Fulya Öztürk’ün sorularını yanıtlayan TUSAŞ Genel Müdür Temel Kotil, 2025’te uçması planlanan Milli Muharip Uçak’ın ilk uçuşunun erkene çekilerek 2023 yılının sonunda yapılacağını duyurdu.

Milli Muharip Uçak ile ilgili çalışmaların çok hızlı ilerlediğini belirten Kotil, “Gerçekten çok güzel gitti işlerimiz. MMU’nun uçuşu 2025’e planlanmıştı ama 2023 sonunda uçacak. Bütün sistemlerini install ediyoruz. Hiçbir kaçak yok.” dedi.

MMU’da bu kadar hızlı yol katedilmesinin TUSAŞ’ın yıllardır dünyanın gelişmiş savaş uçağı üreticileriyle çalışmış olmasına değinerek, ”İlk kez yapıyoruz ve tam tutturuyoruz. TUSAŞ herkesle çalışarak geldi. Yıllar boyu kaportacılık yaptık. Uçak kaportacılığı yaptık. Milli muharibin hızlanması, sonradan da sürpriz gibi bitiriyoruz dememizin sebebi teknisyen arkadaşların bize sürpriz yapmasından kaynaklanıyor.’

2010’da başlayan bir proje önce konsept olarak başladı. 2016 ‘da TUSAŞ SSB ile proje olarak resmi olarak imzaladı. 5 yıl önce başladı. Son bir yılın bu kadar başarılı geçeceğini bilmiyordum, tebrik ederim. Toplam 2000 mühendis ve 1000 tane teknisyen çalışıyor.

Motoru taktıktan sonra yakıt tanklarını kontrol ediyoruz. Hidrolikler kontrol ediliyor. Önümüzdeki günlerde yakıt alacağız depolara ve motorları çalıştıracağız. İşleri çok güzel yaptığımızı gördük.

Milli Muharip 5. nesil savaş uçağı. Radarlar bunu göremiyor. Bugünkü radarlar bunu göremiyor, yarınki teknoloji gelişir görür. Elimiz boş durmaz ki, geliştiririz. Yüzlerce km’den hava ve yer hedeflerine kitlenerek onları imha edebilyior. İt dalaşı diyoruz ya Yunan uçaklarıyla Türk uçakları… İt dalaşı yaptı diyoruz ya bu onu yapmıyor. Çok uzaktan hava ve yer hedeflerini fark edip füzelerini oraya kitliyor, üzerine radyo dalgaları gönderip füzeleri gönderiyor. 2 tane F16 motoru var üstünde. 2 F16 deniyor, 5-6 ton rahatlıkla kullanıyor.” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.