MQ-4C İHA’ları Pasifik’te gözetleme gerçekleştiriyor

Yüksek irtifa-uzun havada kalış (High Altitude Long Endurance) sınıfı araçlara uygun görevler için üretilmiş olan Northrop Grumman MQ-4C Triton insansız hava aracı, 24 saatten fazla havada kalış süresine, 8200 deniz mili menzile ve 50 bin feet’ten yüksek irtifalarda görev yapabilme kabiliyetine sahip. İHA, bünyesinde bulunan deniz sensörleri ve radar sistemleri ile bir görevde geniş alanları koruma faaliyetini gerçekleştirebiliyor. İHA kullanımında temel amacın, İHA’da yer alan sensör, kamera ve veri bağlantısının kullanılmasıyla gemi komutanlarına uzak mesafelerden gerçek zamanlı olarak hedef, tehdit ve unsur tespitinin sağlanması olduğu belirtiliyor.

Warrior Maven sitesinde yer alan haberde, İHA’lar hakkında Amerika Birleşik Devletleri yetkililerinin de görüşlerine yer verildi. Yetkili makamlardan yapılan açıklamada, İHA’ların ABD açısından istihbarat, gözetleme ve keşif faaliyetlerinde sahip olunan avantajı arttırmanın dışında çeşitli ek olumlu yanları da beraberinde getireceği aktarıldı.

MQ-4C Triton, elektronik olarak elektro-optik/kızılötesi sensör, ters sentetik açıklıklı radar (inverse synthetic aperture radar, ISAR) gibi sistemlere sahip. Ayrıca söz konusu İHA’nın, ABD Hava Kuvvetleri’nin halihazırda kullandığı RQ-4 Global Hawk yüksek irtifa insansız hava aracının denizcilik versiyonu olarak tasarlandığı açıklandı.

İHA’nın bir pilota ihtiyaç duymadan rotasını çizebildiği, yapay zeka ve otonom sistemler özelinde ortaya çıkacak yeniliklerle bu türde kabiliyetlerinin güçleneceğinin düşünüldüğü ifade edildi. Ayrıca, ABD Donanması tarafından İHA’nın aviyonik sistemlerine, “Havadan Çarpışma Önleme Sistemi Otomatik Yanıt Modülü X” (Automatic Response Module of the Airborne Collision Avoidance System X) gibi yeni nesil çarpışma önlemi sistemlerinin yerleştirilmekte olduğuna dikkat çekildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.