NATO, 1,1 milyar avro değerinde mühimmat sipariş etti

Ukrayna – Rusya Savaşı’nın ardından Avrupa ülkeleri ve NATO azalan mühimmat stoklarını tamamlayabilmek için mühimmat alımına devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği’nin topçu mühimmatı üretimini 2024’ün sonunda 1,3 milyon adede çıkaracağını açıklamasının ardından bir adım da NATO’dan geldi.

NATO, adı açıklanmayan 3 NATO üyesini desteklemek için 1,1 milyar avro değerinde topçu mühimmatı ve mühimmat tapası sipariş etti.

Ukrayna 155mm 2

NATO Destek ve Tedarik Ajansı (NSPA) ve Fransız Nexter şirketi arasında 23 Ocak 2024 günü imzalanan sözleşme kapsamında, NATO Destek ve Tedarik Ajansı Fransız Caesar ve Alman Pzh-2000 kundağı motorlu obüslerde kullanılmak amacıyla 1,1 milyar avro değerinde 155 mm topçu mühimmatı siparişinde bulundu.

Temmuz 2023’te Vilnius’ta yapılan NATO Zirvesinde onaylanan Savunma Üretimi Eylem Planı (DPAP) kapsamında verilen sipariş ile adı açıklanmayan 3 NATO müttefikine 155 mm topçu mühimmatı tedariki yardımında bulunacak.

NATO Destek ve Tedarik Ajansı’nın merkezi bir rol üstlenmesini öngören Savunma Üretimi Eylem Planı ajansın NATO üyelerinin mühimmat gereksinimlerini çok uluslu satın alımlarla karşılanmasını öngörüyor. Bu kapsamda bu ayın başında NATO Destek ve Tedarik Ajansı Almanya, Hollanda, Romanya ve İspanya’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda NATO üyesi ülke için 1000 adet Patriot PAC-2 GEM-T füzesi sipariş etmişti.

NSPA 155mm mühimmat alımı  2

Kuzey Atlantik Konseyi (NAC) toplantısı öncesinde, 23 Ocak’ta NATO Genel Merkezinde düzenlenen sözleşme imza törenine, NATO Destek ve Tedarik Ajansı Genel Müdürü Stacy A. Cummings ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de katıldı.

NATO Destek ve Tedarik Ajansı Genel Müdürü Stacy A. Cummings ile birlikte basın açıklamasında bulunan Jens Stoltenberg konuşmasında:

“Bu yeni sözleşme, NATO’nun ortak alımlara yönelik denenmiş ve test edilmiş yapılarının işe yaradığını gösteriyor. Geçtiğimiz temmuz ayında NATO’nun Savunma Üretimi Eylem Planı üzerinde anlaşmaya vardığımızdan bu yana, NATO Destek ve Tedarik Ajansı yaklaşık 10 milyar dolar değerinde sözleşmeler imzaladı. Bu, transatlantik savunma sanayimiz için önemli bir destek olmasının yanı sıra doğru kuvvetlere, yeteneklere ve mühimmata sahip olmamızı da sağlıyor. Bunu mümkün kılmak için yaptıkları her şey için Bayan Cummings’e ve NATO Destek ve Tedarik Ajansı’na teşekkür etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.