NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’ten S-400 açıklaması

Türkiye ve ABD’nin karşı karşıya gelmesine ve Türkiye’nin F-35 programından çıkartılmasına neden olan S-400 meselesi hakkında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg açıklama yaptı. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Ankara’da düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye’nin çok değer verdikleri bir müttefik olduğunu ve ortak güvenliğe büyük bir katkıda bulunduğunu söyleyen Stoltenberg, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini almasının yaptırım uygulanmasına neden olabileceğini söyledi.

Stoltenberg: S-400 hava savunma sistemi NATO’nun hava savunma sistemiyle uyuşmuyor

Stoltenberg, “Türkiye’nin S-400 alımını konusu, NATO müttefikleri için bir tehdit oluşturabilir. ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya kalabilir. S-400 hava savunma sistemi NATO’nun hava savunma sistemiyle uyuşmuyor” ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in bu açıklamalarına karşın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; “Müttefiklerimizden hava savunma sistemi alamadığımız için S-400 almak durumunda kaldık” dedi.

NATO müttefiklerinin savunma sanayii ihtiyaçlarıyla ilgili konuları kendi içinde halletmesi gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Biz müttefiklerimizden Patriot ya da başka bir hava savunma sistemini alamadığımız için S-400 almak durumunda kaldık ve bunun NATO içinde de yarattığı hassasiyeti görüyorsunuz.” diyerek sözlerine devam eden Çavuşoğlu, Türkiye’nin bu ihtiyaçlarını karşılamak zorunda olduğunu, NATO müttefiklerinin de bunu anlaması gerektiğini belirtti. Çavuşoğlu, “Sadece hava savunma sistemi ile ilgili değil diğer ihtiyaçlarında karşılanmasında müttefiklerin değişik gerekçelerle birbirlerine zorluk çıkarmaması gerekiyor.” dedi. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.