NATO, Rusya-Belarus iş birliğine yönelik endişeli

14 Haziran’da Brüksel’de yapılması planlanan NATO Zirvesi öncesinde basına açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya ve Belarus arasındaki iş birliğinin Kuzey Atlantik İttifakı üyelerini ciddi oranda endişelendirdiğini söyledi.

Sputnik’in haberine göre Stoltenberg İttifak’ın, müttefikleri bu ülkelerden gelebilecek herhangi bir tehdide karşı “gereklilik halinde” korumaya hazır olduğunu söyledi. 

Stoltenberg, “NATO bir savunma ittifakıdır. Çok fazla spekülasyon yapmak istemiyorum. Fakat teyakkuzdayız ve Belarus’ta olup bitenleri çok dikkatli bir şekilde takip ediyoruz. Elbette, gereklilik halinde her bir müttefikimizi Minsk ve Moskova’dan gelebilecek herhangi bir tehdide karşı korumaya ve savunmaya hazırız” şeklinde konuştu. NATO Genel Sekreteri ayrıca, “İttifak, Rusya’ya çift taraflı yaklaşıma bağlıdır: caydırıcılık ve diyalog” ifadelerini de açıklamasına ekledi.

NATO, Çin-Rusya iş birliğinden de rahatsız

NATO Genel Sekreteri, “Rusya ve Çin’in son zamanlarda hem siyasi, hem de askeri alanda giderek daha aktif iş birliği yaptığını kaydediyoruz.” şeklinde vurgu yaptı. Rusya ve Çin arasında giderek daha aktif hale gelen iş birliğine de değinen Stoltenberg, NATO’nun söz konusu iş birliğini “ciddi bir meydan okuma” olarak değerlendirdiğini aktardı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.