NATO’dan TÜBİTAK’a önemli görev

Türk savunma sanayii, dünya çapında kritik görevler üstlenmeye devam ediyor.

TÜBİTAK BİLGEM ve TÜBİTAK SAGE, yeni teknolojilerin Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) tarafından kullanılması ve geliştirilmesi amacıyla kurulan “Kuzey Atlantik için Savunma İnovasyon Hızlandırıcısı”na (DIANA), test merkezi olarak seçildi.

NATO ülkelerindeki yaklaşık 70 merkez arasından seçilen 47 test merkezinden ikisi olmayı başaran TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) ve TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü’nde (SAGE),  önemli projelerin testleri gerçekleştirilecek.

Kuzey Atlantik için Savunma İnovasyon Hızlandırıcısı DIANA

DIANA genel anlamda, kritik teknolojiler üzerinde transatlantik iş birliğini güçlendirecek, birlikte çalışabilirliği teşvik edecek ve yeni kurulan şirketler de dahil olmak üzere akademi ve özel sektörle ilişki kurarak NATO’nun sivil inovasyondan yararlanmasını sağlayacak. DIANA, NATO ülkelerindeki hızlandırıcı ağlar ve test merkezlerini kapsayacak. DIANA, İttifak’ın yeni teknolojileri daha hızlı adapte etmesini ve benimsemesini sağlayacak, endüstriyel tabanını güçlendirecek ve inovasyon açıklarını kapatarak müttefiklerin birlikte etkin bir şekilde çalışmaya devam edebilmesini sağlayacak. DIANA’nın, Avrupa ve Kuzey Amerika’da ofisler, test merkezleri ve hızlandırıcı unsurlardan oluşması planlanıyor. 

Test merkezleri, DIANA kapsamında test, değerlendirme ve doğrulama için kavramların ve teknolojilerin getirileceği alanlar olarak tanımlanıyor.  Test merkezleri sayesinde DIANA, İttifak genelindeki en önemli zihinlere, varlıklara ve ardından teknolojilere erişim kazanacak. Bilim insanları, mühendisler, teknoloji uzmanları ve girişimciler, kavram ve teknolojilerinin NATO tarafından onaylanmasına bağlı itibarından faydalanacak. DIANA’nın Test Merkezleri aynı zamanda, yeni standartların doğabileceği ve birlikte çalışabilirliğin, etik ilkelerin ve güvenliğin tasarım yoluyla entegre edileceği bir ortam oluşturacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.