Nijerya, Airbus C-295 askeri kargo uçağı tedarikine yakın

Nijerya, askeri kargo ve ISR yeteneklerini geliştirmek için yani alım yapmaya hazırlanıyor.

Nijerya, hava kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda Airbus ile ISR (istihbarat, gözetleme ve keşif) yeteneğine sahip 2 adet C-295 askeri kargo uçağı için görüşüyor.

Satın alınması planan 2 adet C-295, askeri kargo taşımacılığının yanı sıra istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) misyonları için çok rollü bir konfigürasyonda tedarik edilecek.

ISR görevleri için uçak, sentetik açıklıklı bir radar, yerden hareket eden hedef göstergesi, kızılötesi kamera ve elektronik istihbarat sistemleriyle donatılacak. Nakliye versiyonunda C-295, 71’e kadar asker veya 50 paraşütçü taşıyabilen bir uçak olup, aynı zamanda tıbbi tahliye yeteneğine de sahip.

Nigeria_strengthens_ISR_and_Cargo_capabilities_with_Airbus_C295_925

Tedarik edilecek uçaklar, F-7 Airguard savaş uçakları, Alpha jet eğitim uçakları ve yeni JF-17 Thunder’ın yanı sıra Mi-35M ve AW109M gibi çeşitli helikopter türlerini içeren, halihazırda çeşitlilik gösteren Nijerya hava filosuna katılacak.

Nijerya son yıllarda hava kapasitesini önemli ölçüde artırdı. Son dönemde satın alınanlar arasında Pakistan’ın JF-17 Thunder savaş uçakları, İtalya’nın AW109M hafif taarruz helikopterleri, Rusya’nın Mi-35M taarruz helikopterleri ve Çin’in insansız hava araçları yer alıyor. Ekim 2020’de Nijerya Ordusu ayrıca iki Wing Loong II, dört CH-4B ve iki CH-3B dahil olmak üzere 14 Çin insansız hava aracı daha satın aldı. 

Bunun yanı sıra Nijerya, Türkiye ile sıkı bir savunma sanayii iş birliğine içerisinde olup, havacılık alanında T-129 ATAK helikopteri ve Bayraktar TB2 SİHA satın alarak, hava gücü açısından Afrika’daki ülkeler arasında üst sıralarda yer alıyor.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.