Norveç Donanması’ndan 167 milyon dolarlık NSM füzesi siparişi

Norveç Donanması, 167 milyon değerinde NSM füzesi (Naval Strike Missile) ediniyor.

Norveç merkezli Kongsberg firması tarafından yapılan açıklamada, Norveç Donanması’nın ihtiyaçları doğrultusunda, Norveç Savunma Malzeme Ajansı ile NSM füzesi (Naval Strike Missile) için 167 milyon değerinde iki ayrı sözleşme imzalandığı ifade edildi.

Açıklamada mevcut füze envanterinin operasyonel faaliyetlerini genişletmek ve donanma için son teknoloji savunma yetenekleri sağlamaya devam etmek için bir dizi bakım eyleminden geçeceğini duyuruldu. Teslim edilecek yeni füzeler, Norveç Donanması’nın savaş gemilerinde kullanılacak. 

Naval Strike Missile (NSM)

Norveç merkezli savunma şirketi Kongsberg tarafından geliştirilen NSM füzesi; alçak irtifalarda uçarak 180 kilometreden daha uzak mesafelerde bulunan hedefleri vurabilme özelliği ile öne çıkıyor.

NSM Füzesi; 0.7-0.9 Mach hıza, 407 kilogram ağırlığa, 3.96 metre uzunluğa, yaklaşık 200 kilometre azami menzile ve deniz ile kara hedeflerini vurma kapasitesine sahip.

Gelişmiş bir arayıcı başlığa ve yüksek manevra kabiliyetine sahip NSM Füzesi; hedef tanıma teknolojisi ile ikincil hasar riskini azaltırken, tespiti de oldukça zor olarak belirtiliyor. GPS olmayan ortamlar için tasarlanan füze, elektronik harbe karşı dayanıklı olmasıyla dikkat çekiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.