Nükleer denizaltı Kazan’ın kabul belgesi imzalandı

Rus nükleer denizaltısı Kazan, yapılan testlerin ardından filoya dahil edilecek.

Rus Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, denizaltının filoya alınması ve Andreevskiy bayrağının çekilme töreninin 7 Mayıs’ta gerçekleştirileceği belirtildi.

Kazan’ın filoya dahil edilmesi çok defa ertelendi

Mil.Press’te yer alan habere göre, modernize edilmiş 885M projesinin baş denizaltısı olan Kazan’ın yapımına United Shipbuilding Corporation (ОСК) bünyesinde bulunan Sevmash şirketi tarafından 2009 yılında başlandı. 2017 yılında söz konusu denizaltı denizle buluşturuldu. Denizaltının filoya 2018 yılında kazandırılmasının hedeflenmesine rağmen bu hedefe ulaşılamadı ve bundan sonra birkaç erteleme daha yapıldı. En son 2020 Haziran’ında United Shipbuilding Corporation genel müdürü Aleksey Rahmanov tarafından, 2020 Aralık ayında bu denizaltının donanmaya kazandırılacağına dair güvence verildi.

Mart 2021’de ise, denizaltının faaliyete geçebilmesi için son bir teste daha ihtiyacı olduğu açıklandı. Bundan sonra ise United Shipbuilding Corporation tarafından yeni bir tarih açıklanmamış olup, kesin tarihin donanma tarafından açıklanacağı belirtildi. Bahsi geçen tarihin ise donanma tarafından yapılan açıklamada 7 Mayıs 2021 olduğu ifade edildi.

Modernize edilmiş 885M projesi kapsamında; Novosibirsk, Krasnoyarsk, Arkhangelsk, Perm, Ulyanovsk, Vladivostok ve Voronej denizaltılarının yapımlarının da Sevmash tarafından gerçekleştirilmekte olduğu bildirildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.