PARS 6×6 İZCİ yakında envantere girecek

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/7GHn0vlr2l6Gtgkaha5T2L” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından, Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçları doğrultusunda Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç geliştirilmesine yönelik ihalenin başlatılması ile birlikte FNSS, henüz daha sözleşmeyi imzalamadan proje gereksinimlerini en iyi karşılayacak araç konseptini göstermek amacıyla kendi öz kaynakları ile PARS 6×6 İZCİ aracını tasarlayarak geliştirdi.

FNSS Ar-Ge çalışmalarının bir ürünü olan PARS 6×6 İZCİ, sunduğu geliştirilmiş durumsal farkındalık ve sağladığı yüksek personel konforu ile keşif ve gözetleme görevlerine daha uygun bir araç olarak ön plana çıkıyor. FNSS ile SSB arasında imzalanan Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç sözleşmesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek ilk 6×6 ve 8×8 zırhlı araç ailesi olan PARS İZCİ, yüksek yerlilik oranına sahip şekilde, proje hedefleri doğrultusunda, modüler olarak FNSS mühendisleri tarafından tasarlandı ve potansiyel ihtiyaçlara yönelik konfigüre edildi.

Aracın alt sistem yerlileştirmeleri için özel olarak çaba harcandı. Ar-Ge projeleriyle aracın yerlilik oranını artıracak ürünler geliştirildi ve geliştirilen yerli alt sistemler için tüm testler gerçekleştirildi. Alt sistemlerinin geliştirme çalışmalarında alt yüklenicilerle etkin iş birliği yürütülen PARS İZCİ, savunma sanayii ekosistemi içinde örnek bir proje olmaya aday durumda.

Tüm tekerlerden çekiş sağlayan 6×6 konfigürasyonu, arazide yüksek taktik hareket kabiliyeti sağlıyor. Sınıfındaki en yüksek teker gezinme hareketine sahip, tam bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi ve merkezi teker şişirme sistemi ile PARS İZCİ; farklı arazi koşullarında kullanıcıya operasyonel rahatlık sağlarken tekerleklerin içine yerleştirilen katı diskler ile patlak lastikle yol alabilme olanağı da sunuyor. Sulu açıklıkları basarak geçebilen araç ailesi, opsiyonel olarak eklenebilen amfibik özellik sayesinde yüzme kabiliyeti de kazanabiliyor.

FNSS, PARS İZCİ araç ailesinin tasarım sürecinde, Türk mühendislerinin yetkinliklerini, geliştirilme sürecinde ise kendi kabiliyetlerinin yanı sıra, yerel tedarik zincirinin gücünü bir kez daha gösterdi. Yerli alt yükleniciler ile sürdürülen iş birliği sayesinde sınıfının en yüksek yerlilik oranı ile maliyet etkin ömür devri sunmasının yanında, yedek parçalar için de erişilebilirliği üst seviyede tutarak, yerli ve milli araç geliştirme konusunda iddiasını kanıtladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.