Pentagon’un yapay zeka vizyonu

Perşembe günü gerçekleştirilen DoD AI Sempozyumu’nda ABD Hava Kuvvetleri’nin, yapay zekayı geniş ölçekte mümkün kılacak kurumsal çapta bir altyapıya sahip olmaya çok yaklaştığı bildirildi.  

The Sociable’ın yaptığı habere göre konuşan ABD Hava Kuvvetleri Satın Alma, Teknoloji ve Lojistik Sekreter Yardımcısı Dr. Will Roper, “Kodu doğrudan bir jete indirebilmeliyiz. Belki de gelecekte, beynimize de indirebilmeliyiz.” dedi.

Dr. Will Roper kurumsal çapta bulut, platform ve verilerin yönetilmesinin ardından veri analizi ve yapay zeka yapılabileceğini söyledi ve “Tıpkı matristeki kodu indirmeye benzer bir şekilde, kodu doğrudan bir jete indirebilmeli ve bunun hatasız çalışacağını bilmeliyiz.” dedi.

Sempozyumda Pentagon’un genel amacının yapay zekayı departman genelinde dağıtmak suretiyle ABD Hava Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri ve Uzay Kuvvetleri’nin aynı altyapıyı kullanmasını sağlamak olduğu belirtildi.

Yapay zekayı insan beyniyle birleştirme fikri yeni değil

Ağustos ayının sonunda Elon Musk, insan beyniyle bilgisayarları birleştiren Neuralink projesinin tanıtımını yapmıştı. Temelde internete bağlanan bütün cihazların kontrolünün ince kablolar aracılığıyla kullanıcılar tarafından yapılmasını sağlayan projenin, anıları kaydedip tekrar oynatma veya hastalıkları tedavi edebilme gibi özelliklerinin olacağı da öne sürülmüştü. 

BBC’nin haberine göre Elon Musk’ın projesine bilim dünyasından tepkiler de verildi. Birleşik Krallık Bilim Dünya Merkezi basın bülteninde Newcastle Üniversitesi’nden Profesör Andrew Jackson’dan alıntı yapılarak, Neuralink projesinin bir devrim niteliği taşımadığı belirtilmişti. Bu konuda en büyük zorluğun beyin verileriyle ne yapıldığı olduğu söylenerek, Elon Musk’ın yaptığı sunumda daha önce yapılmamış bir şeyin gösterilmediği öne sürülmüştü.

250’den fazla robot kontrol edilebilir

The Socialble’ın haberine göre bundan iki yıl önce ABD savunma Bakanlığı bünyesindeki İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), beyinden gelen sinyalleri bir değil üç uçak tipini komuta ve kontrol etmek için kullanılan bir beyin-bilgisayar arayüzü geliştirmişti.

DARPA bir pilotun drone sürülerini telepatik olarak kullanabileceği bilgisi ile çatışmadaki askerlerin “sürü taktiğini kullanarak” gelecekte 250’den fazla otonom robotla etkileşime girebileceğini öngörüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.