PİRİ REİS denizaltısının deniz testleri başladı

Türk savunma sanayii için parlak bir yıl olacak 2023’e sayılı günler kala, hizmete girmesi beklenen dev projelerin son hazırlıklarına büyük bir hızla devam ediliyor.

MSB, 2022 yılında hizmete girmesi beklenen PİRİ REİS denizaltısının, 6 Aralık’ta deniz testlerine başlandığını duyurdu.

Millî Savunma Bakanlığı’nın resmî Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada, “Havadan Bağımsız Tahrik Sistemli Denizaltı Projesi kapsamında inşa edilen ilk denizaltı PİRİREİS’in 6 Aralık’ta deniz testleri başladı. PİRİREİS denizaltımıza icra edeceği harekâtlarda emniyetli seyirler ve başarılı görevler dileriz.” ifadelerine yer verildi.

23 Mayıs’ta katıldığı “Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı İlk Kaynak Töreni”nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda yapımı süren ilk denizaltı PİRİ REİS’in bu yıl içinde hizmete alınmasının hedeflendiğini duyurmuştu.

Reis Sınıfı Denizaltılar (Type-214 TN)

Havadan bağımsız tahrik sistemine (AIP) sahip 6 adet Yeni Tip denizaltının azami yerli katkı ile Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda inşa edilerek tedarik edilmesi amaçlanıyor. Reis sınıfı denizaltı tedarik projesi, Haziran 2005 tarihli Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararıyla başlatıldı.

Sınıfının ilk denizaltısı olan TCG Piri Reis (S-330) denizaltısının havuza indirilmesi 22 Aralık 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir törenle gerçekleştirildi.

TCG Piri Reis denizaltısının bundan sonraki aşamada havuzda donatım faaliyetleri devam edecek ve denizaltı sırasıyla Fabrika Kabul (FAT), Liman Kabul (HAT) ve Deniz Kabul (SAT) Testlerinin ardından 2022 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine girecek.

TCG Piri Reis tam anlamıyla faaliyete geçmesiyle TCG Hızır Reis’in denizaltısına odaklanılacak.

Her bir denizaltının teslimi; 42 ay inşa ve donatım9 ay Liman Kabul Testi (HAT) ve 11 ay Deniz Kabul Testi (SAT) olmak üzere 62 ay sürecek.

Diğerleri ise 12 ay ara ile teslim edilecek. İlk denizaltı 2022, diğer 5 tanesi de 12’şer aylık fazlarla olmak üzere 2027’de tamamlanacak. İnşa ve detay dizayn faaliyetleri eş zamanlı olarak yürütülüyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.