Polonya Donanması’na, 3 adet yeni Kormoran II eklenecek

Polonya üretimi, Karabatak Sınıfı Kormoran II modern mayın karşıtı önlem gemisi ilk olarak geçtiğimiz Şubat ayında Polonya Donanması’nda hizmete girmişti. Denizdeki etkinliğini arttırmak isteyen Polonya, “Proje 258” (aynı zamanda geminin kuyruk numarası) ismiyle başlattığı gemi inşâ faaliyetine ilk olarak bir gemi ile başlamış ve bu sayıyı ikiye çıkartmıştı.

Şimdi ise Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak’in duyurusuyla bu gemilerin 3 tanesi için Polonya Donanması’na katılmak üzere yeni sözleşme imzalanacağı öğrenildi. Sözleşmelerin tamamlanmasının Haziran ayını bulması bekleniyor.

Proje 258, 1980’lerde başlatılan yeni nesil bir mayın tarama gemisi oluşturma programının bir parçası olarak ortaya çıktı. Projenin ilk versiyonu (Proje 257) 1999’ta tamamlandı, ancak geminin yapımı 2002’teki teknik ve finansal nedenlerden dolayı iptal edilmişti. Ardından ilk olarak 2014 yılında inşâsına başlanabilen mayın karşıtı önlem gemisi Kormoran’ın donanmaya teslimatı geçtiğimiz Şubat ayında gerçekleşmişti. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.