Polonya MANPADS’leri Norveç yolcusu

Norveç, hava savunma kabiliyetini artıracak yeni bir sözleşmeye imza attı.

Kuzey Avrupa ülkelerinden Norveç, Polonyalı Mesko firması ile Piorun MANPADS alımı için sözleşme imzaladı.

Defence Brief’in haberine göre söz konusu anlaşma 35 milyon dolar değerinde. 

Estonya ve ABD’den sonra Piorun MANPADS’i satın alacak 3’üncü ülke olan Norveç, 29 Kasım tarihinde yapılan sözleşme ile Piorun MANPADS’i 2023 gibi erken bir tarihte teslim alabilecek.

Norveç Savunma Bakanı Bjorn Arild Gram, alınacak Piorun MANPADS’i Norveç’in ilk kez kullanacağını ve Norveç ordusunun yeni bir kabiliyetle tanışacağını dile getirdi.

Gram ayrıca Polonya ile imzalanan savunma sanayii alanındaki anlaşmanın iki ülke arasında olumlu gelişmeleri yansıttığını da ifade etti.

Norveç Savunma Malzeme Ajansı (NDMA), çeşitli irtifa ve menzillerdeki hava tehditlerine karşı savunmaya yardımcı olmak için önümüzdeki yıl Norveç Silahlı Kuvvetlerine birkaç yeni ve iyileştirilmiş hava savunma sistemi teslim etmeyi de planlıyor. 

Hava katmanındaki en alt seviyeyi kapsayacak olan Piorun MANPADS; yer seviyesinden 4.000 m yüksekliğe kadar İHA’lara, helikopterlere ve uçaklara ısı güdümlü füzeler ateşleyebilecek.

NDMA Genel Müdürü  Gro Jaereda yaptığı açıklamada Piorun MANPADS’in Norveç hava gücüne büyük destek sunacağını ifade etti. Jaere ayrıca MANPADS’in tedarikiyle ilgili çalışmaların 2021 sonbaharında başladığını ve çeşitli aşamalardan geçtiğini kaydetti.

NDMA hava sistemleri şefi Tuğgeneral Jarle Nergard, birçok firmadan teklifler aldıklarını ancak Piorun Manpads’i maliyet etkin bir ürün olmasından dolayı tercih ettiklerini dile getirdi.

Uçakları, helikopterleri, İHA’ları ve kanatlı füzeleri yok etmek için tasarlanan Piorun Manpads, yaklaşık 20 kg ağırlığında, 6 km’ye kadar irtifaya ve 6.5 km menzile sahip.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.