Polonya savunma sanayii tank modernizasyonuna devam ediyor

Hem T-72 hem de Leopardy 2A4’ler, Polonya Kara Kuvvetleri’nin bazı tank taburları tarafından kullanılıyor. Bu araçlar üzerindeki çalışmalar sırasıyla Zakłady Mechaniczne “BUMAR-ŁABĘDY”S.A. ve Polonya Silahlanma Grubuna ait diğer şirketler tarafından yürütülüyor.

T-72 ailesinden tankların modifikasyonu, Temmuz 2019’da ZM “BUMAR-ŁABĘDY” ve WZM S.A. konsorsiyumu ve Wałcz’daki 1. Bölgesel Lojistik Üssü ile toplam değeri 1.749 milyar PLN (Polonya Para Birimi) olan bir anlaşma kapsamında gerçekleştirilecek. Sözleşmeye göre 230 tankın yenilendiği/değiştirildiği ve 88 tankın daha işleme alınabileceği varsayılıyor. Defence24.pl’nin edindiği bilgiye göre, bu yılın sonuna kadar toplam 125 T-72M1R Ana Muharebe Tankı Polonya’da hizmete girecek.

2.4 milyar PLN’nin üzerindeki modernizasyon projesine Polonya savunma sanayiinden farklı şirketler de katılırken yabancı ortaklığı ise ABD menşeli Rheinmetall götürüyor.

Şimdiye kadar modernize edilmiş Leopard 2PL’lerin teslimatları birden fazla gecikmeyle karşılaştı. Bu nedenle mevcut sözleşmeye beş kez ek yapıldı. Aralık 2019’daki tank onarımlarını kapsayan son ek, sözleşmenin toplam değerini 3,29 milyar PLN’ye çıkarmış oldu. Bu tankların ilk 12 örneği 2020’ye kadar teslim edilemedi. Geçtiğimiz yıl ise Leopard 2PLM1’in en son sürümünde olmak üzere 13 tane daha hat hizmetine eklendi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.