Polonya, Ukrayna’ya olan askeri desteğini kesiyor

Polonya, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski’nin Birleşmiş Milletler konuşmasındaki ithamları sonrası Ukrayna’ya olan askeri desteğini geri çekmeyi planlıyor!

Başkan Zelenski BM’deki konuşmasında Polonya, Macaristan ve Slovakya’nın aralarında yer aldığı “bazı” Avrupa devletlerinin Rusya’ya tahıl ambargosu konusunda yardım ettiğini iddia etti. Polonya yönetimi bu ithamı öfkeyle karşılayarak hem diplomatik olarak harekete geçme hem de Ukrayna’ya sağladıkları askeri yardımı kesme kararı aldı.

Zelenski, Varşova’yı Ukrayna’dan tahıl ithalatını yasaklayarak Rusya’nın ekmeğine yağ sürmekle suçlamasından bir gün sonra Polonya yönetimi Ukrayna’ya yapılacak askeri ekipman transferine son verildiğini duyurdu.

Polonya yönetimi tarafından yapılan açıklamalarda Polonya’nın kendi savunmasını yeniden inşa etmeye odaklanmak amacıyla Ukrayna’ya verdiği askeri desteği çekeceğini açıklaması dikkat çeken nokta olarak öne çıkıyor. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonya televizyon kanalı Polsat’a yaptığı açıklamada, “Ukrayna’ya silah transferi gerçekleştirmiyoruz çünkü artık Polonya’yı daha modern silahlarla silahlandırıyoruz” dedi. Açıklamasının devamında, “Savunmada olmak istemiyorsanız, kendinizi savunacak bir şeyin olması gerekir” diyerek yakın dönem olası Polonya askeri politikalarına ışık tuttu.

Polonya_Ukrayna

Polonya dışişleri bakan yardımcısı Paweł Jabłoński, Ukrayna büyükelçisine Zelenski’nin Polonya ile ilgili sözlerinin haklı olmadığını, zira Polonyalıların savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna’ya yardım etme konusunda özellikle aktif olduklarını belirtti.

Söz konusu gelişmenin arka planındaki nedenler arasında Polonya’da yaklaşan parlamento seçim döneminin etkisi de var gözüküyor. Halihazırda iktidardaki Hukuk ve Adalet (PiS) partisi, Ukrayna’ya verilen desteğin azaltılması çağrısında bulunan aşırı sağcı bir rakibi karşısında seçmen desteğini kaybetmekten kaçınmaya çalışıyor. Zira Polonya toplumunun bazı kesimlerinde “Ukraynalı yorgunluğu” olarak ifade edilen bir tutumun yükseldiği rapor ediliyor. PiS, Ukrayna ithalatındaki artışın ardından tahıl fiyatlarının düşmesinden endişe duyan tarım bölgelerinde de güçlü bir desteğe sahip vaziyette. Doğal olarak tahıl tedarikinin oluşturduğu dinamikler Polonya için siyasi açıdan da önem arz ediyor.

Polonya’nın söz konusu kararındaki tutumunda devam mı edeceği veya nasıl bir yol izleyeceği ise Ukrayna’nın Rusya’ya karşı verdiği mücadele açısından yakından takip ediliyor. Ukrayna’nın en büyük silah tedarikçilerinden olan Polonya’nın askeri desteğini geri çekmesiyle birlikte Kiev’in mücadele gücünde azalma yaşanması muhtemel gözüküyor.

Editör : Soner Eruçar

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.