Polonya’nın askeri simülasyonu basına sızdı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/0GxW7l5vPSc7ImwmZBFtUh” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Polonya’da Rus saldırısından korunmayı amaçlayan askeri simülasyonun basına sızdırılması sonucu skandal bir sonuçla karşılaşıldı. Basına sızdırılan simülasyonda Rusya tanklarla başkent Varşova’yı 4 günde kuşatabiliyor.

Gizliliği ifşa olan bu simülasyon ülkede güvenlik zafiyetlerinin olabileceği tartışmalarını beraberinde getirdi.

Zima 2020 (2020 kışı) isimli askeri simülasyon operasyonu ile Rusya teorik olarak Polonya’yı işgal edebiliyor. Basına sızan bu haber İnteria ve Onet gibi sitelerde de yayınlandı.

Interia’nın haberine göre, simülasyondaki senaryoya göre NATO destekli Polonya 140 bin askerini seferber ediyor. Henüz konuşlandırılmamış yeni bir Amerikan uçak savar sisteminin de desteğini almasına rağmen Rus ordusu Polonya’yı işgal edebiliyor. Çok sayıda kayıp veren Polonya’da limanları hızla kontrol altına alabilen Rus ordusu, Varşova’yı beşinci günün şafağında kuşatıyor.

Polonya Savunma Bakanlığı, konuyla ilgili bir açıklamada bulunmadı fakat iddiayı da yalanlamadı.

Baltık ülkeleri Rus askerlerinden endişe duyuyor

Daha önce II. Dünya Savaşı’nda Sovyetler Birliği tarafından işgal edilen Polonya, yeni işgal senaryosunu ciddiye almış durumda.

Düzenli olarak bu tür simülasyonlar yapan Rusya, ülkenin batı sınırında her yıl on binlerce askerin katıldığı tatbikatlar düzenliyor. Moskova savunma amaçlı orada olduğunu belirtse de Baltık Devletleri Rusya’nın sınırda olmasından endişe duyuyor.

Polonya, ülkesinde Amerikan üssü istiyor

Haberle ilgili yorumda bulunan bazı uzmanlar ise gizli olması gereken bu bilgilerin ifşa edilmesini ABD ve NATO’nun desteğini almak için yapılmış olabileceğini ifade etti. 

Polonya’da şu andaki hükümet ABD’nin ülkede bir askeri üs kurması için büyük çaba sarfediyor. Şimdilik 4 bin ABD askeri Polonya’da bulunmakta. Konuyla ilgili Donald Trump daha fazlasını vaat etmişti. Joe Biden’ın ise ne yapacağı belirsizliğini koruyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.