Portekiz Donanması, yeni Çok Amaçlı Gemi için imza attı

Portekiz Donanması’nın Çok Amaçlı Gemisi için imzalar atıldı!

Portekiz Donanması tarafından Çok Fonksiyonlu Deniz Platformu (PNM) olarak sınıflandırılacak olan geminin insansız hava ve deniz araçları için ana gemi görevinde olması bekleniyor.

Avrupa Birliği’nin deniz güvenliği açısından da görevler yürütmesi beklenen geminin maliyetinin bir kısmı Avrupa Birliği’nin İyileşme ve Dayanıklılık Tesisi programı tarafından finanse ediliyor.

Portekis MPV 2

Damen tarafından yapılan açıklamaya göre, Portekiz Donanması için inşa edilecek Çok Fonksiyonlu Deniz Platformu için sözleşme düzenlenen imza töreninde Tuğamiral Jorge Pires ve Damen yetkilisi Jan Wim Dekker tarafından imzalandı.

Açıklamada; Damen’in, 107 metre uzunluğundaki Çok Amaçlı Gemiyi Portekiz Donanmasının özel gereksinimlerine göre geliştirdiği ifade edildi. Geminin, deniz güvenliği operasyonlarına ek olarak okyanus araştırması, arama – kurtarma ve tıbbi yardım gibi görevleri yerine getirebileceği ifade edilirken aynı zamanda gemiye insansız hava araçları, helikopterler ve insansız deniz araçları konuşlandırabileceği belirtiliyor.

Okyanus araştırmaları ve izleme operasyonları kapsamında gemi, laboratuvarlar ve bilimsel personel için konaklama yerleri ile donatılacak. Gemide insansız deniz araçları için bir kıç rampasının yanı sıra insansız hava araçları için 94×11 metrelik bir uçuş güvertesi ve hangarlar bulunacak.

650 metrekarelik bir kargo güvertesi de bulunan gemi on iki adet 20 ft’lik (1 TEU) konteyner taşıyabilecek. Böylece gerektiğinde farklı görevler için gerekli ekipmanlar konteynerler ile taşınabilecek.

Portekis MPV 3

Damen Tersaneleri Grubu CEO’su Arnout Damen imzalanan Çok Amaçlı Gemi inşa sözleşmesi ile ilgili olarak yaptığı konuşmada:

“Portekiz Donanması için bu muhteşem gemiyi inşa etmek üzere seçilmekten gurur duyuyoruz. Bu geminin denizcilik sektöründe önemli bir kilometre taşını temsil edeceğine inanıyoruz. Her tür insansız aracı konuşlandırma ve yönetme konusunda en yüksek yeteneklere sahip, türünün ilk örneğidir. Bu geminin çok amaçlı işlevselliği, Portekiz Donanması’nın en zorlu görevleri gerçekleştirmesine ve aynı zamanda okyanusun en derin bölgelerinde araştırma faaliyetleri yürütmesine olanak tanıyacak. Bu proje aynı zamanda Damen’in Portekiz Donanması ile sıkı ilişkisinin altını çiziyor ve Avrupa savunma sanayii iş birliğinin bir başka örneğini gösteriyor.” dedi.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.