Rusya, Ukrayna cephesindeki asker sayısını artırıyor

Rusya, Ukrayna sınırlarına asker yığmaya devam ediyor!

Çeşitli bölgelerde ve cephelerde görev yapan personel sayısına aşamalı olarak 170 bin kişi ekleneceği ve toplam sayının 1 milyon 320 bin personele ulaşacağı belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, bu hamlenin NATO’nun genişlemesi de dahil olmak üzere artan tehditlere bir yanıt olduğunu ifade etti.

Her ne kadar net rakamlar soru işareti taşısada bir buçuk yılı aşkın süredir devam eden Rusya-Ukrayna çatışmalarında iki tarafın da ağır kayıplar verdiği biliniyor.

rus askeri birlik

Kremlin yönetiminin resmi internet sitesinde Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada, asker sayısının seferberlik ya da zorunlu askerlikte yapılacak değişikliklerle değil, askerlik hizmeti yapma isteğini ifade eden vatandaşları askere alma yoluyla kademeli olarak artırılacağı belirtildi.

The Moscow Times’ın haberine göre, Rusya ordusu son zamanlarda özellikle merkeze uzak bölgelerde askere alımlar için cazip ekonomik ödüller vaat eden kampanyalar yürütüyor.

Asker sayısındaki yükselişin sebebi olarak NATO silahlı kuvvetlerinin Rusya sınırları yakınında artması ve Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını tanımlama şekli olan “özel askeri operasyon” ile ilgili tehditler olduğu ileri sürülüyor.

TASS Haber Ajansı, şu anda cephelerde Rus kuvvetlerinde görev yapan toplam kişi sayısının 1 milyon 320 bini askeri personel olmak üzere toplamda 2 milyon 209 bin 130 kişi olduğunu belirtiyor.

rus asker

Son gelişmeler ışığında, NATO kapsamını genişletti. Özellikle, Rusya ile uzun bir sınır paylaşan Finlandiya’nın NATO’ya katılımı gerçekleşti. Bu önemli gelişmenin ardından İsveç de ittifaka katılmak için resmi başvuruda bulunmuşken Ukrayna’nın durumu belirsizliğini koruyor.

NATO yetkilileri, Ukrayna’nın belirli koşullar yerine getirilmesi durumunda ittifaka katılabileceğini belirtiyor. Ancak, bu koşullar hakkında ya da sürecin zamanlaması konusunda herhangi bir net açıklama belirtilmedi. İttifak, Ukrayna’nın Rusya ile devam eden savaş durumu göz önüne alındığında, Ukrayna’nın şu anki koşullarda NATO’ya katılımının mümkün olmadığını vurguluyor.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.