Raytheon’un mikrodalga silah sistemi saha testini tamamladı

Raytheon, ABD Silahlı Kuvvetleri için yönlendirilmiş enerji silahları geliştirme faaliyetlerine devam ediyor.

Şirket ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı (AFRL) ile birlikte geliştirdiği CHIMERA yüksek güçlü mikrodalga silah sisteminin 3 haftalık saha testlerini başarıyla tamamladı.

Raytheon HPM 1

Raytheon tarafından 29 Ocak 2024 tarihinde yapılan açıklamada CHIMERA olarak bilinen Karşı Elektronik Yüksek Güçlü Mikrodalga Genişletilmiş Menzilli Hava Üssü Savunma sisteminin saha testlerinin New Mexico eyaletinde bulunan White Sands Füze test Sahası’nda gerçekleştirildiği ve 3 hafta süren testlerin başarıyla tamamlandığı duyuruldu.

Gerçekleştirilen testler sırasında sistem statik hedefleri yönlendirilmiş yüksek güçlü mikrodalga vasıtasıyla imha etti. Hava hedeflerini tespit ve uçuşları boyunca takip ederek uçuş boyunca yönlendirilmiş enerji uyguladı.

Sistem ABD Hava Kuvvetlerine ait hava üslerini insansız hava aracı ve kamikaze drone tehditlerine karşı korumak amacıyla geliştiriliyor. Tehditlerin yüksek güçte yönlendirilmiş enerji kullanılarak imha edilmesi hedefleniyor.

Raytheon HPM 2

CHIMERA sistemi aynı zamanda Donanma Suüstü Harp Merkezi Dahlgren Bölümü tarafından yürütülen ve cephe hattına konuşlandırılacak yüksek güçlü yönlendirilmiş enerji silahlarının geliştirilmesini amaçlayan Yönlendirilmiş Enerji-Cephe Hattı Elektromanyetik Nötralizasyon ve Engelleme (DEFEND) projesinde yer alıyor.

Raytheon İleri Teknoloji başkanı Colin Whelan, CHIMERA sisteminin tamamlanan test faaliyetlerinin ardından yaptığı açıklamada:

“Yüksek güçlü mikrodalga sistemleri, düşmanları hızlı bir şekilde yenmek için daha fazla seçenek sunan ve katmanlı hava savunmasında önemli bir rol oynayan, uygun maliyetli ve güvenilir çözümlerdir. CHIMERA sisteminin başarılı testi, Raytheon ile ABD Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı arasındaki güçlü ortaklığın ve giderek karmaşıklaşan tehditlere karşı koyabilecek kinetik olmayan çözümler geliştirme konusundaki kararlılığımızın bir kanıtıdır.” ifadelerini kullandı.

Raytheon HPM 3

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.