Rekorların aracı: Akıncı TİHA

Akıncı TİHA rekorlara doymuyor.

Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar Akıncı TİHA, kendisine ait milli havacılık irtifa rekorunu 45.118 feet’e (13.716 metre) taşıyarak üçüncü kez kırdı.

Savunma Sanayii Başkanlığı liderliğinde yürütülen Akıncı Projesi kapsamında Baykar tarafından milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar Akıncı TİHA’nın (Taarruzi İnsansız Hava Aracı) 2 adet 750 beygir motor ile donatılan modeli Bayraktar Akıncı B, kendisine ait olan milli havacılık irtifa rekorunu daha yükseğe taşıdı.

Akıncı B, Hava Kuvvetleri envanterine girecek

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmek üzere Savunma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyetleri huzurunda dayanım, yüksek irtifa ve yüksek hız testleri gerçekleştirmek için 21 Haziran 2022 tarihinde saat 19:31’de havalanan Bayraktar Akıncı B, kendisine ait olan milli bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifa rekorunu yeniden kırdı.

Test kapsamında 45.118 feet (13.716 metre) irtifaya kadar yükselen Bayraktar Akıncı B, 20 saat 23 dakikalık uçuşun ardından Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’ndaki Bayraktar Akıncı Uçuş, Eğitim ve Test Merkezi’ne döndü.

İrtifa rekorunu 3 kez kırdı

Bayraktar Akıncı TİHA’nın 2 adet 450 beygirlik motor konfigürasyonuyla görev yapan Bayraktar Akıncı A modeli, 8 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilen test kapsamında 38.039 feet irtifaya çıkarak rekor kırmıştı. Bayraktar Akıncı B modeli ise 11 Mart 2022 tarihinde 40.170 feet irtifaya çıkarak kendine ait rekoru daha yükseğe taşıdı. 22 Haziran 2022 tarihinde ise 45.118 feet irtifaya çıkan Bayraktar Akıncı B, üçüncü kez irtifa rekoru kırmış oldu.

6406 km yol katetti

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek Bayraktar Akıncı B’lerin kabul faaliyetleri için Bayraktar Akıncı Uçuş, Eğitim ve Test Merkezi’nde bulunan Savunma Sanayii Başkanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı heyetleri de bu tarihi anlara tanıklık etti. Akıncı B, yüksek hız denemelerinin de gerçekleştirildiği 20 saat 23 dakika süren uçuş boyunca toplam 6406 kilometre yol katettikten sonra test faaliyetini başarıyla tamamladı.

İhracat görüşmeleri devam ediyor

Bayraktar Akıncı TİHA için şimdiye kadar 4 ülkeyle, Bayraktar TB2 SİHA için ise 22 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalandı. Yapılan sözleşmeler kapsamında Bayraktar TB2 SİHA’ların teslimatları sürerken, Bayraktar Akıncı TİHA ve yer sistemlerinin 2023 yılından itibaren periyodik olarak teslim edilmesi hedefleniyor.

2021’de 664 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatı gerçekleştiren Baykar, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre savunma ve havacılık alanında en çok ihracat yapan firma oldu. Milli TİHA Bayraktar Akıncı ve Bayraktar TB2 SİHA’ya ilgi duyan birçok ülke ile görüşmeler devam ediyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.